E diele, 03.07.2022, 09:26 PM (GMT+1)

Search by date: 6/14/2022

Fran Gjoka: Gëzim Tushi – Patologjia e krimit? Nuk është metaforë…

Sociologu Gëzim Tushi është një nga intelektualët e njohur në këto tre dekadat e jetës demokratike. Me kontribute të njohura dhe të afirmuara, me zë të plotë në fushën e sociologjisë, politologjisë dhe jetën shoqërore. Është një nga figurat me prezencë intelektuale dhe aktivitet publik të pandërprerë. Gjithnjë aktiv dhe i përfshirë në në mënyrë...

Resmi Osmani: Me sytë e fëmijës (16)

Idriz, e bëre gjumin me copa, me ëndrra dhe vegime, zgjoheshe, rrotulloheshe në shtresa dhe sërish të zinte gjumi.Prisje të gdhihej dita e madhe. U ngrite ndenjur. Me kujdes e në majë të gishtave, që të mos zgjoje të tjerët, dole përjashta. Mesnatë. Heshtje, agjë nuk pipëtitnte. Oh sa e gjatë kjo natë...

Fritz Radovani: At Serafin Koda vdes n’tortura

At Serafin Koda O.F.M., asht një nga Fretnit Shqiptar që me qendrimin e Tij burrnor në hetuesinë barbare komuniste, tregon saktësisht se kush ishte e vazhdon me kenë edhe sot, sigurimi kriminal i shtetit shqiptar. Asht shumë e vështirë me kuptue sot sesi mund të arrestohej një klerik katolik i pafaj, e pa...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora