E diele, 03.07.2022, 10:22 PM (GMT+1)

Search by date: 6/13/2022

Xhelal Zejneli: Kush e favorizoi Serbinë dhe përse!?

Gjermania është ekonomia kryesor e Evropës. Është partnerja kryesore e tregtisë së jashtme e Serbisë dhe tregu kryesor për produktet serbe. Ajo është një prej investuesve më të mëdhenj në Serbi.Për 10 vitet e fundit, d.m.th. deri në vitin 2021, kompanitë gjermane kanë investuar në Serbi rreth 3,12 miliardë euro...

Fritz Radovani: Pse e vrau sigurimi i shtetit Don Luigj Picin?

Kam pasë rasen me njoftë të vllaznit me nipa e mesa të persekutuem të klerikut Don Luigj Pici, prej të cilve ruej kujtimet ma të mira. Nga vllau i TijRudolfi, mësova se Don Luigji ka le në Ulqin të Jugusllavisë në vitin 1907.Mbasi ka perfundue shkollen e mesme tek Seminari...

Marjana Bulku: Një retrospektivë 10 - vjeçare në 110 - vjetorin e Vatrës

Vatra është liria e ëndërruar e shqiptarëve mërgimtarë por edhe atyre që e ëndërruan AMERIKEN  në SHQIPËRINË e vetburgosur , them unë qysh nga dita e parë që shkela në Vater me të madhen Tinka KURTI në krah e cila e mahnitur pas fotografive në muret e Vatrës njohu familjarë  të saj që nuk i kishte mundur...

Enver Bytyçi: Djalli në Beograd, këta e kërkojnë te Vjosa Osmani!

Në marsin e vitit 1999 delegacioni i Kosovës në Rambuje u kthye për në Prishtinë përmes aeroportit të Tiranës. Të gjithë anëtarët e delegacionit zbritën nga avioni për ta takuar presidentin e kohës në sallonin e VIP-ave të këtij aeroporti përpos Ibrahim Rugovës! Mediet e qeverisë së kohës e akuzuan presidentin historik për "idhnak", "hakmarrje" dhe "përçarje"...

Gjon Keka: Imazhi i Mirditës, në vitin 1877

Një imazh i Mirditës së vitit 1877(L.i.J.u.nr.1776,viti 1877), ku shihet shefi mirditor i cili inspekton fshatrat malore.Historikisht dihet që vetëm Mirditorët pas vdekjes së Gjergj Kastriotit kanë patur një lloj pavarësie dhe kanë ruajtur traditat kombëtare e shpirtërore të vendit...

Albert Habazaj: Miqtë e Babait

Nuk është drejtvizore e njëtrajtshmeudha e njeriut, ka ulje - ngritje,në jetë miqësitë s’janë të ngjashmefeks ndër to tejdukshmëria me ndritje. Unë kam shumë të njohur e miq plotme ta i mbërthej rrufetë me vetull,që ligësia të enjtet keq në lotMiqtë e Babait i kam në Tempull...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora