E hene, 13.07.2020, 01:33 PM (GMT+1)

Search by date: 6/13/2020

Qazim Namani: Servia emër rajoni në shërbim dhe jo emër etnie

As komb dhe as etni Serbe nuk ka ekzistuar në mesjetë! Serbia u krijua si entitet politik në shekullin e XIX duke e asimiluar popullsinë shqiptare dhe vllahe.Serbët e sotëm kurrë nuk kanë pasur shtet, as identitet etnik, para shekullit XIX – Servia emër rajoni në shërbim dhe jo emër etnie...

Prend Buzhala: Psikologjia traumatike e ikjes së të rinjve

Para disa ditësh, formacioni i rikompozuar politik dhe i instaluar në institucionet drejtuese, dhanë premtime të mëdha, për një "qeverisje ndryshe." Ndër të tjera, u dëgjua edhe pohimi se "Serbia nuk do të jetë në titujt e mediave ndërkombëtare", se në medie botërore do të jetë Kosova.Vërtet, si u bë lajm...

Frrok Vukaj: Djaloshi nga Curraj i Epërm

Homazh për ing. Martin Lulash Gecaj, një nga personalitetet e shquara të gjeologjisë shqiptare, të ndërtimit të HEC të Fierzës, të Tregtisë së Jashtme të Shqipërisë, të kulturës shqiptare, i cili ndrroi jetë në Durrës, më 5 qershor 2020, në moshën 70-vjeçare...

Prend Buzhala: Vendlindjet e shumëzuara të Sejdi Berishës

Sot në Pejë: në restoran Kompleksi Koha e Re, me krijuesit nga Klina, Ismet Krasniqi Lala , Gjongjergjaj Lyra (Gjon Gjergjaj), Idriz Berisha Xhixhi, - mikpritje proverbiale nga krijuesi Sejdi Berisha e nga pronari i restoranit Arbër Bytyqi...

Agron Tufa: In Memoriam Silke Liria Blumbach

Paska vdekur e paharrurshmja Silke Liria Blumbach, vajza e dashuruar me Shqipërinë dhe Kosovën, poetja, përkthyesja poliglote, mikesha jonë e shtrenjtë e familjes.Për ikjen e saj të parakohshme...

Edison Ypi: Vajta n'Elbason

Pse këngën e famshme disa e këndojnë "Vajta n'Elbason për me ble fuston" dhe disa të tjerë "Vajta n'Elbason për me ble boston" ?Sapo mrrita n'Elbason kët pytje ja bëra Buçe Qenit që m'zu rrugën te çeliku kurvit. Pasi e la në tokë kockën që po lëpinte për me liru gojën për me fol, Buçja tha se ata që...

Sevdail Hyseni: Ndihma shtetërore!

Qytetarët presin në radhë me ditë,Për një qind euro ndihmat Kovid'! Pritjet stërgjatën n'rreshtat pa fund,Sportelet bankare, s'duken askund! Shpërthejnë furishëm zërat për besë,Kur prishen radhët bëhen pikë e pesë...

Atdhe Geci: Udhës me poezinë

Asnjë qetësi nuk e njoh të urtëas ajrin e prajshëm të ernaveas shtratin ku ngjizen stuhitëas vuajtjen ku prehet dhimbjaAra, ti më mësove të jem vetjaguximi për atë që është imjakam kujtime abtrakte të kohësdhe, s´dua të jem ti, e as si ti,më quaj bar i shkulur, pluhur itrazuar, vetimë e qiellit me...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora