E premte, 21.02.2020, 10:29 PM (GMT)

Search by date: 6/13/2019

Hazir Mehmeti: 20 vjet nga klasa e luftës në diasporë

Që nga lufta  në Kosovë u mbushën  20 vjet, manifestimet shënjuese në përkujtim të ngjarjeve kanë gjetur hapësirë të gjerë gjithandej vendit, por edhe në diasporë, gjysma tjetër e kombit.  Ato ngjarje të rënda nuk do harrohen asnjëherë, por as miqtë tanë që na ndihmuan mu atëherë kur ishte nevoja...

Ndue Ukaj: Falënderimi më i madhi ndaj NATO-s - ta fitojmë lirinë e brendshme

Falënderimi më i madhi ndaj NATO-s, sot e përgjithmonë do të ishte- ta fitojmë lirinë e brendshme- atë lirinë e njëmend, lirinë e shpirti, dhe t'i heqim heshtat e helmuara të urrejtjes nga duart tona; ato heshta me të cilat, deri tani, kemi qenë të gatshëm ta shporojmë trupin e njomë të Kosovës sonë dhe shpesherë të aleatëve tanë...

Kalosh Çeliku: Hoxhë Mulla Sula si Zhozef fushe

Vite më parë e kisha lexuar romanin e Stefan Cvajgut:? ”Zhozef Fushe”. Libër, që e gëlltita me një frymë brenda një nate. Errësirë. Zhozef Fushe, një prift që e rrezikonte edhe në politikë Napolon Bonapartën. E, ai si demokratë i pushtetit, gjithmonë e shpërblente me poste politike, por sa më larg vetes si prift...

Dy libra të rinj në zhanrin e humor-satirës

Sapo janë përcjellë në treg dy librat e rinj të shkrimtarit Vangjush Saro: Romani “Misioni i z. Ndrio” dhe përmbledhja me fabula “E dashur Dhelpër!” Zhanri i humorit dhe satirës mbetet i preferuar për autorin, që vjen në këto publikime pas romanit të mëparshëm “Kurora e Ballkanit”, librit me fabula “Gomar apo Kaproll?”, si dhe novelës “Djali që u bë tullumbace”...

Afrim Caka: Edhe bilbili i zi e ka melodinë e bukur, o Hashim Thaçi?

Kongresi i ri i Berlinit – me Presidentin në krye..!Armiku, kundër të cilit Hashimi nuk mundë ta fitojë, ishte dyshimi, dyshimi i përhershëm me shkja e shkina, nga i cilia i nuk shpëton dot. Shqiptarët nuk i besuan kurrë “patriotizmit” të tij fallcë, por vetëm ambicies së tij për pushet dhe duke i garantuar që Mitrovica t’i mbetej ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese