E hene, 13.07.2020, 12:41 PM (GMT+1)

Search by date: 6/12/2020

Edison Ypi: Ah Rugova

Shenjtorët, Profetët, Gjenialët, janë njerëz mes njerëzve si gjith’ njerëzit. Ah Rugova është dëshmia.Me vetëm fjalë nuk mund të thuhen veçse fare pak prej atyre që mendja lodhet, gjoksi zjen, zemra rreh. Ah Rugova është prova.Dhemshuria, Mëshira, Dashuria...

Xhelal Zejneli: Charles Baudelaire

Sharl Bodëleri (Charles Pierre Baudelaire, 1821-1867) është poet, përkthyes, eseist dhe kritik letrar francez. Është një nga poetët më të mirë francez të shekullit XIX. Me veprën e vet ndikoi në zhvillimin e simbolizmit në poezi. Konsiderohet themelues i modernizmit. Është i pari poet i lirikës moderne...

Fahri Dahri: Kur ka ndodhur Gjenocidi?

Gjenocidi ortodoks Grek ndaj banorëve autoktonë të rajonit etnik shqiptar të Çamërisë, ashtu si çdo ngjarje, ndodhi, luftëra lokale apo Botërore, nuk kanë një datë fikse të fillimit, por të gjitha fillojnë gradualisht dhe mbarojnë në fund, në vartësi të synimit pozitiv apo negativ të akteve të ndërmarra...

Fritz Radovani: Kujtoj mbas 100 vjetësh - Burrat e pavdekshëm

Historia e shkrueme pa të Vërteten e saj, asht përrallë!..Lufta e Parë Botnore në fund të vitit 1918, dukej, sikur kishte pushue.Edhe ata që e filluen Luftën Botnore ishin ma të sigurtë në kenjen e tyne se Shteti Shqiptar. Ndonse Shqiptarët nuk kanë kercënue asnjë shtet fqinjë, të mëdhej e të vegjel u ...

David Hosaflook: Jam krenar që jam shqiptar

Tashmë David Hosaflook dhe familja kanë marrë nënshtetësinë shqiptare. A mund të kthehemi tridhjetë vjet më parë kur erdhët në Shqipëri? Atëherë ishit një djalosh njëzetvjeçar.Gjatë historisë, udhëtarët dhe udhëpërshkruesit e huaj kanë fituar një simpati të veçantë për Shqipërinë dhe shqiptarët…

Agron Tufa: Gjaku i tim biri

- Të kërkon kryetarja e Komitetit të Partisë së Beratit, shoqja Jemine Guri, - më tha polici. Me tim bir në krahë, Arturin e vogël që sa qe ngritur në këmbë, ai na shoqëroi nga fshati i internimit deri në hollin e Komitetit.- Djalin lërja sportelistes, - tha polici. – Nuk mund të hysh në zyrën e ...

Lutfi Alia: Adem Zaplluzha - Fluturat prej letre

Dy muaj të shkuara, miku im, poeti i talentuar, mjeshtri i vargjeve të pa shterura, atdhetari Adem Zaplluzha, më dërgoi vëllimin e ri me poezi “Fluturat prej letre”.I lexova poezitë pa u ndalur, u zhyta dhe udhëtova së bashku me autorin në lumin e strofave dhe varg pas vargu, arrita të kaloj në...

Fatmir Halimi: Sefer Tasholli - Lipjani me rrethinë

Libri i autorit Sefer Tashollit “Lipjani me rrethinë” është një monografi për qytetin e Lipjanit, është një monografi për Lipjanin si komunë, pra për Lipjanin me rrethinë.Autori Sefer Tasholli që për lipjanasit dhe më gjerë...

Fran Gjoka: Nëna është e shenjtë, ajo nuk harrohet asnjëherë!

Sapo doli nga shtypi libri “Një ditë me Marigonë” i shkrimtarit Viron Kona,i cili përmban “Përmbledhje artikujsh, vlerësime dhe krijime letrare rreth monografisë “Marigoja shqiptare në Norvegji” dhe protagonistes shqiptaro-norvegjeze Emine S. Hoti, portreti i së cilës shfaqet i plotë, jo vetëm nëpërmjet librit të shkrimtarit...

Përparim Hysi: Populli

Populli,- thotë GËTE,- nuk  bëhet kurrë plak.Populli, tërë jetës, mbetet fëmijë.Shoh popullin tim dhe them:- Paska patur hak,Dersa votojmë e mbajmë mbi krye politikanë delennxhinj! Me jetët tona kanë kohë që lozin"arushë"Majmen për vete dhe pa hesap vënë pasuri...

Zenel Çeliku: Ofensiva e Partisë Agrare Ambientaliste

Një ditë më parë kreu I Partise Agrare Ambientaliste (PAA)-Agron Duka, në një intervistë në TV Klan deklaroi se, tashmë motorët e PAA janë ndezuar fuqishëm si asnjëherë tjetër. PAA pak ditë më parë bëri mbledhjen e jashtzakonshme të kryesisë të saj, ku u vendos se, menjëherë PAA fillon fushatën e saj të...

Atdhe Geci: Arti i të qënit poet

Adem Zaplluzha, autori i 130 veprave letrare, dhe i mija vargjeve, është bir i kopshtit të lashtë të Prizrenit, antiku dhe i tashmi i poezisë sonë. Në botën e pafund të krijimit, loti i zemrës është i përvuajturi, një i afërm hero i dramave njerëzore. Liria e njeriut nis me punën. Ndërsa drama e njeriut nis me dashurinë...

Florim Zeqa: Urime dita e bekuar e çlirimit

Për secilin popull që ka përjetuar një pushtim të gjatë, dita e çlirimit është dita më e dashur, kremtja më e madhe dhe data më e paharruar në kujtesën popullore.Shënimi i ditës së çlirimit në mënyrë institucionale dhe shtetërore e madhështon luftën dhe sakrificat...

Shyqyri Fejzo: Jeronim de Radës

Varrin të shihja, merak mbeturMes kangjellash e kam gjeturTë mendoj ashtu, mbështeturNuk kam bindje në do jesh tretur Të mendoj të vuajtur e uriturMbete simbol e nam të rritur...

Fritz Radovani: Shqipja loton tek Shkambi i Selcës

Janar 1945: U bane 75 vjetë që vazhdon me lotue Selca… E bukra Selcë!Sa Burrat Atdhetarë e Trima i mori me vedi kjo ujvarë, e sot.., mbas plot 75 vjetësh askush nuk di me diftue ku u kalben Ata 118 Burra t’ Selcës…Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora