E shtune, 06.06.2020, 03:50 PM (GMT+1)

Search by date: 6/11/2019

Gani Mehmetaj: Prizreni i bukurive antike dhe i sharmit mesdhetar!

Labët me grupin polifonik e kishin pushtuar Kështjellën ilire të Prizrenit. Zëri i këngëtarëve shpërndahej në errësirë, i përkëdhelte muret e vjetra, vërshonte qetas hyrjen kryesore, mbase jehona e këngës pikëllimtare shpërndahej nëpër rrugët e gurta të qytetit të vjetër. Zëri i parë i labit me qeleshe, herë ngrihej sikur lëshonte...

Aurel Dasareti: Shqiptarë, bëni diçka me vetë shkakun e problemit!

Për të luftuar krimin, një qeveri mund të miraton ligje, të instalon pajisjet e mbikëqyrjes dhe të përgatit forcat policore. Por, edhe pse këto masa janë deri në një shkallë të efektshme, ato nuk adresojnë shkakun e vërtetë të problemeve - nëse pikërisht vetë miratuesit e ligjeve janë qeveri hajdutësh...

Dedë Preqi: Kosova dhe Serbia e kanë të vështirë të pajtohen

Shqiptarët dhe serbët por edhe popujt tjerë jetuan në periudha të gjata së bashku në Kosovë, edhe se ishin shqiptarët shumicë asnjëherë nuk u bënë okupator e zaptues  të tokave dhe pronave të tjerëve. Mirëpo, asnjëherë shqiptarët në asnjë rrethanë nuk e patën lirinë e pavarësisnë  sikur populli serb...

Lekë Mrijaj: Sekretari i Shtetit të Vatikanit viziton Kosovën

Sekretari i Shtetit të Vatikanit, Hirësia Tij Kardinali Pietro Parolin arriti parmbrëmë vonë për të marr pjesë në solemnitetin e Rrëshajve për një vizitë dyditore në Kosovë.Është hera parë që një Sekretar Shteti i Selisë së Shenjtë e vizitojë vendin tonë, prandaj kjo vizitë mori një domethënie të veçantë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora