E diele, 03.07.2022, 09:04 PM (GMT+1)

Search by date: 6/10/2022

Florim Zeqa: “Open Ballkan” vazhdimësi e Ballkanisë!

Mirëpo, për fatin e mirë të shqiptarëve të Kosovës, mospranimi i futjes nën ndikimin rus të ish lidershipit të shtetit jugosllav, tandemit Tito-Kardel, të cilët i refuzuan idetë staliniste për kooperativizimin e shtetit që drejtonin.Kësisoji me largimin e ndikimit rus në Ballkan, në një mënyrë u neutralizua edhe ideja serbomadhe për...

Zenel Çeliku: 110 vjeç Federata PanShqiptare 'Vatra'

Në Prill te vitit 1912 u themelua shtëpia e madhe e shqiptarëve-Federata PanShqiptare ''VATRA''. Themelues I saj është patrioti Fan.S.Noli sëbashku me patriot të tjerë shqipatrë.“VATRA” është organizata patriotike shqiptare e cila ka ndihmuar dhe ndihmon shqiptarët e Amerikës për...

Timo Mërkuri: Poeti dhe poezitë e para të botuara në gjuhën shqipe

Sa herë që bie fjala për poetin dhe poezinë e parë shqipe shumëkujt i shkon mëndja te Lekë Matrenga[1] dhe poezia e tij “Kënga e përshpirtshme[2]”, një vjershë me tetë vargje e përfshirë te “E mbsuame e krishterë”, një libër i vogël i shkruar në dialektin toskë, me 28 faqe, botuar në Romë në vitin 1592.I-Për hir...

Përparim Hysi: Lamtumirë mikja ime, Meri Lalaj

Të qoftë i lehtë  dheu që do hidhet mbi varrën tënd!Jam pranë dhimbjes dhe i zoti nuk jam*Ah, sikur ta dish, moj mike, sa ky shpirt më dhëmbSikur, befas, u godita nga një cunam. Kohët e fundit kalove nëpër një kalvarNga sanatoriumi tek "NËNË TEREZA"Kurrë nuk u ndjeve dhe nuk je ankuarOptimste dhe e mbushur me shpresa...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora