E hene, 13.07.2020, 12:21 PM (GMT+1)

Search by date: 6/10/2020

Kalosh Çeliku: Unë sot nuk i besoj as këmishës time

E ka thënë, Populli Shqiptar: Nuk e them Unë, si shkrimtar. Shkaku, se: Ende i besoj Popullit Shqiptar. Jo, Partive Politike me hebet plotë krunde nëpër këmbë e varë përqafe, në grazhd të Qeverive. Nateditë, duke u turr pas pasurisë dhe posteve politike. I besoj, Realitetit Shqiptar: Që, Sot: Falë, Partive Politike ...

Mehmet Prishtina: Jehona e një kushtrimi për unifikim

Një komb është i suksesshëm në rrugëtimin e tij, vetëm nëse arrin të ngrejë në maksimum aftësitë dhe kapacitetet shtendërtuese. Për shumë kombe ky proces kishte përfunduar në shek. 19, por te shqiptarët fatkeqësisht shkoi më vonë.Megjithatë, si ngjarje që shënon...

Saimir Lolja: The Preservation of Albanian Tongue (Shqip) Since the Beginning

In the beginning, humans had a tongue (gjuhën, Shqip). Then, they could or couldn’t let go of the tongue (len…gjuhën, Shqip). Albanian natural tongue (Shqip) implies the use of the tongue in the mouth for articulating (shqiptoj, Shqip) words. The eternity of Shqip (Speech) is in its words that are wordy clauses...

Resmi Osmani: Nuse e mbretit

Mbretëresha e dashur Antigona po bënte muaj e ikur nga kjo botë.Këshilltari Kinea. I kërkoi mbretit që të  bisedonin për një çështje të rëndësishme shtetërore.Ata qëndruan në cabinet para kupave të verës.Këshilltari, me pamje enigmatike, natyrë të përmbajtur e ...

Tregime nga Agron Tufa

Hetuesja ime, Dolores Veliaj, më thoshte shpesh, se kjo “s’është asgjë”. Ajo mbante në tavolinë një kuti metalike me pajisje të çuditshme torturash: gjilpëralloj-llojesh; pinca; pinceta; shkopinj të mprehtë me majë; piskatore; kamzhikë të hollë si varëse. Më zhvishte. Lëkura ime e bardhë...

Enver Bytyçi: Sfida e dialogut për Abdullah Hotin

Sot kryeministri i Kosovës, Abdullah Hoti, shpalosi platformën e qeverisë së tij për dialogun me Serbinë. Duke iu referuar çeshtjeve që ai i trajtoi mund të thuhet se zoti Hoti ka reflektuar thellë rreth këtij dialogu dhe sidomos rreth produktit të tij. Ajo që e bën këtë platformë serioze dhe të besueshme nuk lidhet vetëm...

Brahim Avdyli: Simbolika e shkrimeve të Thotit dhe krijimi i feve të tjera (IV)

Filozofia kozmologjike dhe kozmogonikja prej mitit më të vjetër të historisë së pellazgëve- që sot po thirret “greke”, e nuk është e tillë, por budallallëkut të madh të botës nuk mund tu thuash gjë tjetër, pos panjohuri- në të vërtetë ato kanë diçka “të përbashkët”. Filozofia është shkencë, ndërsa miti...

Vladimir Shyti: Shqipëria duhet bërë nga vet shqiptarët!

Për popullin tonë shqiptar është tepër e dukshme, që e kanë humbur cilësitë e tyre të vyera. Mendojnë sikur të ishin të barabartë me të tjerët, që do të ishte një vlersim naiv. Dua t’u them atyre që mbahen sikur zotërojnë cilësi të larta dhe reale, pra tërësisht personale, të kujtohen dhe t’i vënë...

Mevlud Buci: Libër epope për dukuritë e jetës

Përse mendova ta quaj libër epope? Ngaqë ky libër “i vogël” ështëë me 91 faqe, por i madh në përmbajtje, dritëkohorë e mbi të gjitha diagnostigues ndaj dukurive të jetës, stigmatizues ndaj politikës denigruese bashkëkohore, pasqyrë e ndritshme ndaj negativitetit aktual, përqeshës ndaj falsitetit...

Eshref Ymeri: Kujdes, Prishtinë! Ke në dorë fatin e Kosovës!

E dashur Prishtinë,Me krijimine qeverisë Hoti, pas votimit të deputetëve-shumicë, mercenarë në shërbim të Beogradit, tradhtarë të kombit shqiptar, Kosovës rreziku i ka ardhur në prag të derës. Në këto kushte, unë mendoj se fatin e Kosovës e ka në dorë popullsia e Prishtinës, sepse...

Ermelinda Kashah: Mendime për njeriun dhe studiuesin Nue Oroshi

Në letërsinë dhe kulturën mbarë shqiptare, jo pak spikasin autorë, studiues, me vepra të përfunduara dhe cilësore, ku në varësi të ndjeshmërisë estetiko-morale, meritojnë të vlerësohen, të studiojnë për të krijuar një përfytyrim më racional të të gjitha vlerave bashkëkohore...

Fritz Radovani: Shka tha ipeshkvi?

U zhvillue një takim i shkurtë i Imz. Luigj Bumçit me Papen Benedikti XV, po me plot fryt per qellimin per të cilin Ai shkoi tek Papa… Në kujtimet e Tij historike të shkrueme nga Imzot Luigj Bumçi tregon: “Tesh prá Shêjtni, të gjith misat e Dergatës shqiptare qi janë në Paris e qi shumica asht mysliman, më kan çue ktu ...

Jusuf Zenunaj: Amerika jua lë ngile

Baltën e shekullitnë vend të bukës piqni,shtëpisë së ndërtuar ,gurët në themel ia hiqni !?Në magjen e vjetër sollët atë që e dogji;tharmin e bukës në ditën e parë jua hoqi...

Agron Tufa: Xhavitët që e zhbëjnë Vetingun e Policisë së shtetit

Siç dihet neni 38/g i ligjit nr.12/2018, “Për vlerësimin kalimtar dhe periodik të punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Ministrinë e Brendshme”, i ndryshuar, i jep fund marrëdhënies së punës të çdo ish oficeri Sigurimi...

Albert Habazaj: Në ditëlindjen e Aurorës

Festa që ka sot AuroraS'i përket vetëm familjes,Dhe unë i uroj nga Vlora11 vitet e lindjes. Ditëlindj' e Aurorës sotMerr përmasa simbolike,Një vashë shqiptare në botë...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora