E marte, 02.06.2020, 06:00 PM (GMT+1)

Search by date: 6/10/2019

Gani Mehmetaj: Galipoli - disfata australiane dhe flijimi absurd i shqiptarëve

Australianët kanë marr pjesë në luftërat evropiane, në luftën e Vietnamit, Afganistanit  dhe në luftërat e rajonit. Ishin të pranishëm kudo që e vlerësonin se duhej të shuanin  vatrat e krizës. Gjatë Luftës së Dytë Botërore i sulmoi Japonia, por australianët u mbrojtën mirë. Dhanë shumë ushtarë jashtë kontinentit të tyre...

Shefqet Dibrani: Programi nacional i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Lidhja Shqiptare e Prizrenit, është organizata e parë patriotike e politike mbarëshqiptare, që u ngrit nga vet shqiptarët, në truallin shqiptar dhe që përfshiu të gjitha krahinat e vendit.Më 10 qershor 1878 u themelua Lidhja Shqiptare e Prizrenit, si organizatë politike e cila udhëhoqi të gjitha ato luftëra legjendare për...

Alfred Papuçiu: Memoralistika e diplomacisë kombëtare dhe ndërkombëtare

Pasi dëgjon sinfonitë e Bethovenit dhe gjen aty vetveten, duke u shkëputur tërësisht nga hallet e jetës dhe pesimizmi, kthehesh në njeriun më të lumtur të botës. Njerëzit lindin të gjithë njëlloj, por që të zhvillohen sa më mirë, duhet të heqin dorë nga qëndrimet armiqësore dhe paragjykimet ndaj njëri-tjetrit...

Skender Jashari: Kur filloi islamizimi nga Perandoria Osmane i Luginës së Preshevës!

Lugina e Preshevës, përfshihen  në  kuadër të  Kadillëkut të Vrajës,  në kohën e  Perandorisë Osmane, e që  për fat të mirë ndodhin tre  regjistrime të popullsisë. Më  e  rëndësishmja  ishte  që  tregonte edhe  përbërjen  fetare  të popullsisë. Regjistrimet   ndodhën  nëndodhin në shekullin e XVI, gjegjësisht  në vitet 1519, 1528 dhe 1570. Në këtë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora