E diele, 03.07.2022, 08:58 PM (GMT+1)

Search by date: 6/1/2022

Artan Fuga: Distancohem si qytetar!

Unë nuk dua ta besoj që deklarata në televizion e zonjës nënkryetare e Kuvendit të Shqipërisë, e cila thotë se aprovimi i një deklarate që dënon genocidin e Milosheviçit ndaj shqiptarëve në Kosovë bie ndesh me politikat e sotme për Open Ballkan, të jenë qendrime të një shqiptareje, të një force politike shqiptare...

Hazir Mehmeti: Lamtumirë burri i ndritur, Sinan Rashani!

Në moshë 98 vjeçare ndërron jetë Sinan Isuf Rashani. Ai njihet për mençurinë e tij dhe në pajtimin e shumë familjeve në Shalë dhe vise tjera të Kosovës.  Rrjedh prej një familje e njohur për trimëri e mençuri jo vetëm në Shalë, por edhe më gjerë. I ati i tij Isuf Rashani ishte i...

Albert Zholi: 31 Maj - Dita Botërore e Luftës Kundër Duhanit

Dita Botërore pa Duhan është një ditë, që i kushtohet luftës kundër duhanit. Çdo vit në 31 maj, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe partnerët organizojnë Ditën Botërore të Luftës Kundër Duhanit. Qëllimi i kësaj dite është rritja e ndërgjegjësimit lidhur me rreziqet, që sjell konsumi i duhanit, si dhe...

Eshref Ymeri: Një letër për një shok të vjetër

Kur isha student në Bashkimin Sovjetik, në Leningrad, në vitet 1959-1961, isha njohur me një student shqiptar, i cili studionte po në Leningrad në një shkollë ushtarake për oficer marine. Tre muaj para se studentët shqiptarë të largoheshin përgjithmonë në atdhe pas prishjes së...

Kalosh Çeliku: Xhadia

E kam thënё gati gjithё jetёn nëpër shkrime publicistike dhe libra. E pёrsёris edhe njёherё nё kёtё shkrim parashikues për Ditën e Nesërme. Maqedonia e Veriut ka mёkate ndaj shqiptarёve, qё nuk i lanё dot as Vardari. Edhe atё: qё nga koha “e artë” komuniste. Atёherё, kur ish Jugosllavija kёtё Nuse e...

Florim Zeqa: Politizimi i Trustit dhe varfërimi i qytetarëve!

Barrikadimi i pushtetarëve dhe opozitarëve në qëndrimet e tyre të ngurta, gjegjësisht i politizimit të Trustit apo Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, është dëshmia se asnjëra palë nuk e kanë hallin e qytetarëve, por hallin e tyre për mbajtjen, gjegjësisht ri-marrjen e pushtetit!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora