E hene, 13.07.2020, 01:33 PM (GMT+1)

Search by date: 6/1/2020

Skënder Hoxha: Tetë Dëshmorët nga Dushkaja

Është kjo krahina etnografike e Dushkajës, e cila ka shtrirje administrative në komunën e Gjakovës dhe në atë të Deçanit. Është kjo Dushkaja ku herët e vonë gjetën mikpritje e mbështetje burrat e kombit shqiptar: Azem Bejta, Bajram Curri, Nue Përlleshi, Isë Boletini ...

Kozeta Zylo: Vëllai i George Floyd bëri thirrje për Paqe

Është shumë e dhimbshme dhe tejet emocionuese të shikosh dierket nga ekranii TV-s Në Mineapolis në vendin ku oficeri i policisë mbyti një afrikano amerikan të pa armatosur, vëllain e të ndjerit George Floyd, z.Terrence Floyd duke bëre thirrje për Paqe...

Bardhyl Maliqi: Bir i bekuar i hises së diellit, Bekim

Bekim,bir i bekuar i një kombi të vogël,bir i bekuar i një familje të madhe,bir i bekuar i hises së diellit tim - Bekim! Për ty kishte vlerë çdo gjë që të kujtonterrugicat e fëmijërisë,ku edhe tigani i shtëpisë cingëronte shqip,ku tringëllinte shqip dhe breshëri në dritare,ku edhe kërcejtë e gjelbër të hardhive...

Xhevahir Cirongu: Ninulla e gjyshes

Ai kërkon të më thotë disa fjalëPor ende i vogël është nipi im,Sytë i ndrçojnë e më buzëqeshNga puthjet dielli i kish mbetur në ballë. Rrugës së lagjes çapin  ai hedh ngadalëMe moshatarët luan, shikimin ndalon tek një flutur;Dhe cicërimat e zogjëve të dallandysheve...

Qazim Shehu: Anjeza

Ata për pak nisen.Fatmiri thoshte se ishte e sigurt se vjedhësi i ishte atje dhe se quhej Kasem.Kishte marrë informata se ndodhej në një hotel të Strugës;një tjetër në sediljen e pasme rrinte i heshtur.-Po ky ç`është? Na e prezanto!-Vjen me mua deri në Librazhd,-tha Fatmiri...

Florim Zeqa: Për Kosovën shtet ligjor dhe demokratik!

Duke qenë se isha ndër ata që i kam dhënë mbështetje koalicionit qeverisës LVV-LDK, prishjen e këtij koalicioni e kam përjetuar keq si shtetas i Republikës së Kosovës.Për të mos përseritur vërejtjet dhe kritikat e mia për dy ish partnerët qeverisës (LVV-LDK), se kush ishte më pak dhe kush tjetër më...

Hilmi Saraçi: Mulla Asllani Murati veprimtar për pajtimin e gjaqeve

Në këtë fushë Mulla Asllan Murati me Latif Berishën, Ahmet Malokun, Florie Ibrahimi, Adem Ademin, Fazli Hajrizin dhe shumë të tjerë  jo vetëm në rrethinën e Mitrovicës, por edhe më gjerë ,u angazhuan për faljen e gjaqëve, për pajtimin gjithëpopullor dhe për bashkimin kombëtar. Mulla Asllan...

Frank Shkreli: Kemi nevojë për udhëheqës që duan drejtësinë dhe njerëzimin

Bota sot është e prekur nga turbullira dhe trazira politike, ekonomike dhe shoqërore, ndoshta si asnjëherë më parë.  Shtojë kësaj situate edhe përhapjen anë e mbanë botës të korona virusit vdekjeprurës, që pothuaj nuk ka lenë vend pa prekur në botë.  Një periudhë si kjo, nevojitë udhëheqës të mëdhej e frymëzues...

Edison Ypi: Dy burgje

Nostalgjira të trishta që nuk është mirë tu afrohesh se çmendesh. Të tilla më janë dukur gjatë viteve letrat që ja kam nisur vëllait në Spaç dhe ai i solli kur u lirua.Kanë mbetur disa dhjetra. Të tjerat kanë humbur.Nuk u jam kthyer atyre letrave për të parë çfarë kam zhgarravitur many tears ago...

Zenel Çeliku: Si “keça” do të miratoni ndryshimet në Reformën Zgjedhore

Po, po, si “keça” do të miratoni ndryshimet në Reformën Zgjedhore (RZ), jashtë dëshorës dhe interesave të të dyja partive të mëdhaja, do ta shikojmë se RZ do të miratohet ashtu siç kanë propuzuar ndërkombëtarët. Të më falin lexuesit, ndoshta po shprehem pa etikë për politikanërt tanë kur nënvizoj kështu...

Martin Camaj - Romanet

Tiranitë, krahas nervozizmit dhe stuhive kalimtare, janë përpjekur të krijojnë portat e rreme e të gabuara. Në ngrehinën e përkorë të letrave shqipe, atje ku është duke zënë vendin e vet Martin Camaj, ashtu si në çdo panteon, hyhet vetëm prej një porte, asaj të madhes. E ajo portë, siç e tregon emri, nuk njeh veçse arsyet e mëdha...

Fritz Radovani: Sa presidenta qet vilja e rrushit?!

NDOSHTA… NUK ASHT E KJARTË PYETJA…SA PRESIDENTA KANË NXJERRË VNESHTAT TONA..?! OSE MA SAKTË:NJË VILE RRUSH A THUE I QET DY PRESIDENTA ? PRAP… JO,HAXHI LLESHI  E  RAMIZ ALIA PREJ NJË VILES KANË DALË !? NUK BESOJ !!...

Ilmi Veliu: Milo dhe Nano thonë se nëna e Kastriotit ishte serbe!

I përshëndes ata që pranojnë se nëna e Kastriotit ishte shqiptare po edhe dy ,,shkencëtarët,, e famshëm; grekun Paskal Milo dhe serbin Mustafa Nano. Olsi Jazexhi e anëshkaluam sepse ai te kisha serbe ne Kosovë ishte fotografuar duke përshëndetur me tre gishta, ashtu si pershendesin serbet...

Sinan Gashi: Pseudonimet si ruajtëse të autorit dhe të veprës së stij

Duke mos i marrë si të rëndësishme disa gjëra të imëta në dukje të jetë - krijimtarisë së shkrimtarëve, shpesh kemi injoruar atë që mban në vete një vërtetësi dhe madje një domosdos- mëri për njohje dhe shpjegi m të veprës së atij.Kështu, pseudonimet, ose emra letrarë, siç quhen përgjithësisht, janë krijuar nga hershmëria...

Prend Buzhala: Homazh për Sefedin Xhafollin

Shkoi në përjetësi shkrimtari për fëmijë Sefedin Xhafolli. Letërsia shqipe për fëmijë mbeti edhe pa një poet të mirëfilltë të letrave shqipe. Poezia e tij, e pëlqyeshme, me ritme të begatshme e të këndshme, me rimarium po ashtu të pasur e jashtëzakonisht joshës; pëlqehej shumë nga lexuesit e të gjitha shtresave...

Kastriot Dervishi: Kazan dhe Autoritet

Deputetët Edmond Leka dhe Artemisa Dralo nuk i përkasin botës së studimit dhe arkivave. I pari është inxhinier elektronik, i cili i ka thelluar e stërholluar dijet juridike në universitetin “Kristal”, ndërsa e dyta, ka mbaruar për anglisht. As njëri e as tjetra nuk ia thonë për arkivat. T’i pyesësh për gjërat më të ...

Liri Pone Bele: Një njeri i vërtetë

Theodhori i lodhur, por i gëzuar, pasi ka nxjerrë nga spitali mikun  Aleksandin  tashmë të përmirësuar, e shoqëron brenda shtëpisë së tij të mbështetur në krahët e veta, qëndron një copë herë në pritje, dhe pasi sigurohet për gjendjen e mirë shëndetësore , e përqafon me dashuri dhe kthehet në shtëpi i qetë...

Femi Cakolli: Metaforё e re nё letёrsinё tonё

Kisha vendosur qё ta bёja njё parathënie pёr përmbledhjen mё tё re tё poetit Adem Zaplluzha, dhe ndërsa i kisha nё duar edhe disa tё tjera përmbledhje vjershash tё autorёve tё tjerё, hasa nё njё varg tё Zaplluzhёs qё zёron kështu “kanё vdekur parathëniet”.Ky varg mё bёri qё tё ndalem sikur para njё muri a njё laure kufiri....
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora