E marte, 02.06.2020, 06:30 PM (GMT+1)

Search by date: 6/1/2019

Jahja Drançolli: Duke pritur hapjen e dyerve të qytetit dhe fortifikatës së Artanës!

Në ditën e sotme, më 1 qershor të vitit 1455, pas rrëthimit dyzetëditor kishte rënë Artana. Në pushtimin e saj mori pjesë dhe sulltan Mehmedi II, një ndër perandorët më të shquar të Perandorisë Osmane, i cili kishte gjunjëzuar dhe Kostandinopojën, qendrën e Perandorisë Bizantine. Atëbotë, në krye të këtij qyteti të lirë e ...

Prend Buzhala: Plagët e vjetra dhe bashkëndjesia

Dëgjojmë shpesh, shprehjen: plagë e vjetër. Plagë të vjetra. Një e tillë na u sjpalos në Kongresin amerikan.E dëgojmë dhe fjalën e urtë: Koha shëron plagët. Dëgjojmë për njeriun durimtar që i duron ato. Dhe thënien e Johnny Depp: "Njerëzit qajnë, jo pse janë të dobët...

Gani Mehmetaj: Singapori i udhëkryqeve të mëdha

Sikurse shumica e evropianëve edhe unë në shtegtimin tim nga Prishtina në Australi u ndala në Singapor. Këtë rrugëtim e kanë bërë ndër shekuj udhëtarë e tregtarë, shtegtarë e aventuristë. Singapori ishte caku i parë edhe për shumë shqiptarë që u nisën drejtë kontinentit të ri-Australisë...

Dedë Preqi: Etiketimet dhe ofendimet e z. Bërnabiç

Përgjigja ndaj ofendimeve të ministres së Serbisë, A.Bërnabiç, se “shqipatarët janë njerëz të maleve”, nuk duhet të tingëlloj aq shqetësusese, nga se shumica e këtyre njerëzve nuk e dinë as preardhjen e tyre, dhe tek ta, mbizotëron si gjithmonë bota e tillë e shantazheve, e mashtrimeve...

Shpendi Topollaj: Dashuria pa liri mbetet fat prerë

“Shqetësim zhgënjimi” titullohet libri me poezi i autorit gjakovar Muharrem Kurti, i cili pasi e lexova, ashtu si pa kuptuar më solli ndërmend thënien e drejtuesit të revistës letrare “Jeta e re”, Esad Mekulit, kur flet për stërnipat e Ali Binakut që për lirinë derdhën “djersë e gjak si etërit”. Vetë Esadi...

Milazim Kadriu: Shprehje malli dhe dashurie për kombin

Libri me poezi “Dallëndyshe në fluturim” është i gjashti me radhë i autores Trandafile Molla (Baja), brenda një periudhe të shkurtë kohore. Si te librat e tjerë edhe në këtë të riun autorja përmes poezive sjell botën e saj shpirtërore. Ndonëse tash e më shumë se dy dekada ajo jeton dhe vepron jashtë vendit...

Hysen Kobellari: Tre fjalët e sheikut

Kemi ardhur mysafirë në vendin ku, sa të futësh në tokë lipatën, del naftë, si nga xhepi i begatë i Perëndisë. Mua më duhet të bëj përkthyesin midis bashkëbiseduesish më të lartë. Përkthyes dhe fotograf.Nga vendi im është dora vetë, i pari i qeverisë; nga pala mikpritëse – një bukurosh i gjatë...

Sevdail Hyseni: Veshët politikë

Me veshët në krahë,Zgjohemi çdo ditë,Veçmas ata…Që janë n’opozitë! Fuqimisht ngrihen,Për të marrë vesh,Për të përgjuarÇ’po ndodh mes nesh...

Jusuf Zenunaj: Bashkimi kombëtar

Me këta prijatarë,Bashkim kombëtarna u bë si në përrallë ! ?Fjalët e mëngjesitsi lagshtia e vesës,ato të drekës e të darkës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora