E marte, 24.05.2022, 09:08 AM (GMT+1)

Search by date: 5/9/2022

Blerim Latifi: Një shënim për datën kur lindi Kastrioti i Madh

Në mesin e shekullit XV kur invadimi otoman i Europës dukej aq afër, dy burra të Ballkanit po luftonin fort kundër këtij invadimi. Njëri shqiptar, tjetri rumun. Shqiptari quhej Gjergj Kastrioti, rumuni quhej Vlad Tepeshi-Drakula. Të dy shpejt do ta pushtonin imagjinatën e Europës së tmerruar nga shpata otomane...

Ndue Ukaj: Dita e Europës

Sot në Ditën e Europës, ne nuk duhet të bëhemi të marrë dhe ta sajojmë një Europë sipas dëshirave tona, një Europë që iu përshtatet ambicieve tona, standardeve tona, kërkesave tona. Sepse, kjo Europë është ireale. Është groteske dhe mund të jetë e dobishme vetëm për ëndërrimtarë të sojit të Don Kishotit...

Enver Bytyçi: Lulzim Basha e dinte fundin e vet

Lul Basha e dinte fundin e vet. Jo nga reaksioni i Sali Berishes, por se amerikanet nuk do ia falnin mashtrimet qe u bente. Eskobar i ofroi ftese dhe u tha shqiptareve se mezi priste qe ta shihte Lulin ne Uashington. Por ishte rreng, sepse ai e dinte qe ish-kryetari i Partise Demokratike nuk...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora