E diele, 20.09.2020, 01:25 PM (GMT+1)

Search by date: 5/8/2020

Frank Shkreli: Gjergj Kastrioti, i harruari i kombit në ditëlindjen e tij

Fatkeqësisht, duket se “I përgjithëmonshmi i fisit shqiptar”, siç e ka cilësuar Papa Pali i VI, Heroin Kombëtar të Shqiptarëve, Gjergj Kastriotin Skenderbe – për fisin e e tij, në ditët e sotëme – pikërisht në ditëlindjen e tij me 6 maj, nuk është i përgjithëmonshëm, por i harruar...

KryeKazani

Lideri Suprem, Edi Rama e terhoqi padine kunder gazetes gjermane Bild, e cila e akuzonte per korrupsion, per blerje/vjedhje votash etj. Kjo, ne fakt, nuk ishte akuze, ishin pergjime me audio, ishte dhe eshte FAKT.Arsyetimi i shokut Rama ne televizionin Syri, Cim Peka Live: Nga gjyqi jam terhequr vete, pa bere asnje bisede mbi ceshtjen ne fjale ...

Luan Dibrani: Këngëtarët tallava protestojnë për lejimin e dasmave!!!

Koha  e Pandemisë  po nxjerr ne shesh marifetllëqet e atyre qe thirren ne art , kulturë dhe këngë  madje edhe me pretendime  protestash  për shkak të situatës  se krijuar në gjithë botën qe u obliguan te merren masa  te cilat nuk po i pëlqejnë një numri të konsiderueshëm te këngëtarëve ne Kosovë ...

Ilmi Veliu: Ditëlindja e Skënderbeut

Me 6 maj eshtë ditëlindja e Kastriotit. Meqë asnjë politikan, hajdut e biznismen, nuk iu kujtua kjo datë, më mbeti mua që si historian dhe ekspert i periudhes se Kastriotit,ta përkujtojmë këtë ditë madhështore.  Pasi që vazhdojmë të gjindemi në Karantinë,mbeti që unë dhe nipi Vetoni, bashkë edhe me familjen...

Gani Mehmeti: Letër Borellit

Kosova, me  ndihmën e NATOS e shteteve tjera perëndimore u çlirua.Kosova në koordinim me shtetet e tjera Shpalli Pavarësinë, sipas Kushtetutës së Ahtisarit.Kosovën shtet e pranoi edhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë...

Shefqet Dibrani: RTK duhet të falimentojë

Radio Televizioni i Kosovës (RTK), duhet urgjentisht të falimentojë, dhe kjo duhet të ndodhë sipas praktikave të vendeve demokratike ose vendeve të rajonit, (me sa di një gjë e tillë ka ndodhur në Greqi), kur shteti e falimenton televizionin publik, për ta Ri-Startuar, vetëm pas 5 minutash, me një staf dhe...

Myrvete Haxholli: Qysh bre Albin po rrenë kaq shumë???

1. Vet ke thane midis seances se Kuvendit te Kosoves “une nuk shkoj ne Shpine e Bardhe, te kuqe e te gjelbert ku qiten thikat mbi harten e Kosoves”. Tash pse po thu qe kta tjeret e paskan rrejte Ameriken ne lidhje me qendrimin tend.2. Ne shume intervista publike, si Kryeminister...

Blerim Latifi: Tri shtyllat e kastriotizmit

1. Shqiptarët duhet t'i qëndrojnë besnikë vetëm një aleance, Aleancës me Perëndimin!2. Fuqia e një populli qëndron tek uniteti i barabartë i forcave të brendshme të tij! Skënderbeu, si komandant i Lidhjes së Lezhës, konsiderohej si primus inter pares (I pari ndër të parët).3. Ëndrra për...

Tefik Ramadani: Ideologjia politike nuk ngatërrohet me çështjen kombëtare

Para disa ditësh u mbajt një takim i zgjëruar i aktivit të LDK-së në Kirchheim-Teck të B. Würterberg-ut. Këtë takim e udhëhoqi kryetari i aktivit të LDK-së Xhafer Leci. Në këtë takim morën pjesë edhe anëtarët e kryesisë së degës të LDK-së për Gjermani, Emrush Lokaj e Osman Doda, sekretari i nëndegës ...

Xhemal Ahmeti: Fuqia e Erdoganit

Në vitin 2018 gazetat perëndimore ia zbuluan një letër Erdoganit [iu botuan faksimilet], me të cilën iu drejtohej agjenturave të tij në perëndim, ku tregon se ka për synimin islamizimin-neosmanik të botës perëndimore, gjithandej ku jetojnë myslimanë. E njejta letër dhe i njejti projekt qëndron qëmoti në...

Xhemal Ahmeti: Kurti, goranët dhe Gjergj Kastrioti

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës nuk paska bërë status për «Ditëlindjen e Gjergj Kastriotit». Në vend të tij ka përkujtuar «Ditën e Goranëve». Është për lëvdatë kjo sjellje. Mendoj senzibilizimi me qenien e komuniteteve kulturore që s’janë shumica konstitutive politike e demokracisë,..
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora