E shtune, 06.06.2020, 01:53 AM (GMT+1)

Search by date: 5/8/2019

Kalosh Çeliku: ‘Kali Shemës’ në dasëm sot barti ujë pa nuse

Popull, i dalldisur me shekuj nga Partitë Politike. Herë me Krajl, e herë me Mbret. Dhe, me Baba Dovlet. “Vëllezër e motra” rus e kinez. Kohën e fundit, edhe, me marksizëm - leninizëm. Shtet, Dje i “përbashkët” komunist. Sot, Neokomunist.Historia po i përsëritet nëpër shekuj...

Alfred Papuçiu: 8 maji dhe shpresa për mjekimin e Talasemisë

Në çdo 8 maj, kudo në botën e qytetëruar përkujtohet Dita e luftës kundër Talasemisë, kësaj sëmundjeje të shekullit XX dhe të shekullit XXI që është e përhapur në shumë vende të botës. Në këtë ditë, të gjithë ne kujtojmë me përmallim ata fëmijë, adoleshentë dhe madhorë që ditën të përballojnë...

Adil Fetahu: Ericksoni dhe shkollat e tij në Kavajë

Charles Telford Erickson (1867 – 1966)  ishte  një  misionar i kongregacionit (protestan) i cili shërbeu në disa vende, e më së shumti dhe me përkushtimin më të madh shërbeu në Shqipëri (prej vitit 1908 – 1927), por aktivitetin dhe angazhimin për çështjen shqiptare nuk e ndërpreu deri në vdekje...

Aurel Dasareti: Shqiptar, mos ik por qëndro si një mur guri!

Edhe në trojet arbërore dielli shkëlqen, por nuk ngroh për të gjithë.Të korruptuarit në radhët e partive politike, në emër të partisë (xhepit personal) konkurrojnë me të korruptuarit e partive tjera, por nuk është në interesin e tyre për të shkelur në gishtat e njëri-tjetrit...

Demir Krasniqi: Dita e Plisit

N’ Zym të Hasit , ka burra t’ fisit –Ku festohet “Dita e Plisit” !Këngë e valle dhe kumtesa –Recitime plot me shpresa !... N’ Zym të Hasit , vatër kreshnike –Ka shumë monumente historike ,Të kulturës sonë kombëtareDhe trashëgimisë sonë shqiptare...

Zymer Mehani: Si duket tradhtari

Ai është dinakDhe tinëzar ështëI pabesë vërtetPas shpine të vretGjithçka është aiUjk, hijenë,ariMadje dhe çakallS'është vetëm njeriVërtet, njeri ështëQë ecën me kokë
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora