E diele, 20.09.2020, 01:06 PM (GMT+1)

Search by date: 5/7/2020

Edison Ypi: Maksi shkau

Rrugët, sheshet, ngrehinat, zyrat, shkollat, burgjet, dhe gjithçka tjetër, duhej të ishin të gjitha të njëtrajtëshme si budallallëku, të rrafshët si qelqi, lineare deri në infinit, monotone deri në vdekje, nuk duhej të bënin asnjë përshtypje, nuk duhej të linin asnjë mbresë, nuk duhej të mbahej ment asgjë çfarë ndodhte brenda tyre...

Xhevahir Cirongu: Në ‘’kurthin’’ e koronavirusit dhe marrdhënia njeri - natyrë

Ka disa muaj që tashmë  i gjithë njerëzimi  në globin tonë po vuan nga ‘’ethet’’ e virusit  vdekjeprurës. Ky virus , i cili është ulur  këmbëkryq në gjithë vendet e kombet në shkallë ndërkombëtare, krahas negavitetit të shëndetit të njeriut duke marrë  deri tani mbi 260 mijë jetë në gjithë globin, tregoi edhe një herë se...

Meri Lalaj: Lexova një libër që më mrekulloi

Kur e pyesja shokun tim të klasës në gjimnaz, Kristaq Nanushin: me çfarë po merresh? Ai më përgjigjej thjesht: me Bendo Shapërdanin… Dhe mbeti ngulur për një kohë të gjatë atje, në Sallën e Studimit, në Bibliotekën Kombëtare. Kristaq Nanushi ka shkruar dhe botuar disa libra...

Zeqir Lushaj: Një libër përjetsues

Studjuesi permetar Thoma A. Jani ka disa kohë që ka botuar librin për Col Cufin, një figurë e mirënjohur në Malsinë e Madhe të Mbishkodres. Libri eshtë 220 faqe me material të mjaftueshëm biografik ku vendin kryesor e zene kujtimet e miqeve, shokëve te punës e dashamirësve të shumtë të Colit që nga...

Haxhi Mehmetaj: Kalorësi i hyjnizuar i Dardanisë

Gjatë punimeve bujqësore brenda mureve rrethuese të qytetit të antik të Ulpianës (gjendet 8 km larg Prishtinës), në jugperëndim të tij u zbulua një stelë mermeri më epitaf, e cila ka vlerë jashtëzakonisht të madhe për njohje të kulteve, të antroponimisë dhe artit të Ulpianës në veçanti dhe të Dardanisë...

Gallatë shqiptare: Qeveria e Vetëvendosjes po bën mrekullira!

‘’Zoti në qiell e Albini në tokë’’  - do të thoshin vetëm partizanët e moderuar , ndërsa ‘’lëvizvetëvendosët’’ e zjarrtë do të përqëndroheshin vetëm në qiell, duke na e prezantuar si prof-ën e fundit. Që të mos e ngatërrojmë, nuk bëhet fjalë për Profën e Albinit, por për vetë Albinin si profet...

Luan Kalana: Dëshmi e gjallë historike shkencore

Me ngacmoi kujtimet fotoja e derguar nga poetja Iskra Thomai, me te pavdekshmin,  te madhin studjuesin e Folklorit Shqiptar,  labin e aposionuar Fatos Merro Rrapaj,  me te cilin beme disa ekspedita gjuhesore-folklorike,  ne fshatrat kufitare me Greqine te Devollit,  per te germuar e mbledhur folklorin dhe fjalet e vjetra te shqipe...

Sejdi Berisha: Babai nuk e ndante shikimin nga varrezat

Atë ditë, në varrezat e xhamisë kishte kositur më shumë se ditëve të tjera dhe sigurisht se ishte lodhur, të them nga puna e jo nga mosha që mbante mbi supet e veta si një histori të trishtë, jo vetëm të vetën por edhe të kombit dhe të atdheut. Por, si duket, kjo nuk i bënte përshtypje, ngase, ai e kishte...

Gjekë Gjonaj: Mbetet shumë për t’u bërë në lirinë e medias

Tre Maji   shënon në gjithë botën ditën e lirisë së shtypit. Me këtë rast përveç organizimit të tryezave të rrumbullakëta në çdo vend përkatës ku diskutohen problemet e medias në përgjithësi, nga organizata të ndryshme ndërkombëtare bëhet dhe renditja e lirisë së shtypit sipas vendeve. Shënimi i 3 Majit  - Ditës Ndërkombëtare të Lirisë së ...

Gjon Keka: Drama heroike ''Skanderbeg'' nga Joseph Freiherr von Auffenberg

Ajo që është me rëndësi këtu të nënvizohet është se autori pas rikthimit të Gjergj Kastriotit në Krujë ,ai në skenë me anë të veprës e sjell Gjergj Kastriotin me veshje arbërore ,si një Gjergj arbëror europian si në karakter ,në vepra ,në heroizëm dhe në jetën e tij prej lideri e vizionari...

Florim Zeqa: Venezia e tha qartë, respektojeni vendimin e kushtetueses!

Komisioni i Venecias, i quajtur me emrin qyteti ku mbahet, është një organ këshillues i Këshillit të Evropës, i cili zyrtarisht mban emrin e "Komisionit Evropian për Demokraci përmes Ligjit". Ai përfshin subjekte të pavarura nga kombe të ndryshme, ekspertë të së drejtës kushtetuese...

Edison Ypi: Kuja profetike

Si jemi katandisur, s'ka kush na sjell një gotë ujë ! vuri kujën Zonja e Eqerem Bej Vlorës kur u kishin mbetur 15 hyzmeqarë, aq sa Bejlereshës mund ti sillnin jo një gotë por krejt Vjosën.Kaluan 20 e kusur vjet.Hyzmeqarët e bejlerëve u bënë ministra dhe nëpunësa...

Jahja Drançolli: Si sot, në vitin 1824 në Vjenë është performuar Simfonia Nr. 9 e Beethoven-it e shoqëruar me arritjen e saj kulminante “Ode to Joy”

Si sot, në vitin 1824 në Vjenë është performuar Simfonia Nr. 9 e Beethoven-it e shoqëruar me arritjen e saj kulminante “Ode to Joy” (“Oda e Gëzimit”). Atë ditë kompozitori ishte thellësisht i shurdhër për të mos e dëgjuar kurrë kulmin e gjenialitetit të tij. Kënga "Ode to Joy", më vonë do të jetë himni i Bashkimit...

Luan Asllan Dibrani: Reagim kundër Haxhi Hotit

E alarmoj publikun dhe “Diasporën Shqiptare” me  opinionin e tij kandidati për deputet i Nismës Socialdemokrate, Haxhi Hoti me deklaratat tejet  skandaloze kundër “Diasporën Shqiptare” shpirtin  e “Kombi Shqiptar”!!!Gjuha me te cilën përdor  hasi në rezistencë të fortë nga disa opinionistë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora