E shtune, 06.06.2020, 01:27 AM (GMT+1)

Search by date: 5/7/2019

Fritz Radovani: Fjala e At Gjergj Fishtës në dekë të Avni Rustemit

E zeza mori Shqipni, se shum ké pa e randë ké psue rrymes s'asaj vistre të gjatë kavaljetesh, neper të cilët pershkue âsht fati yt i mjeruem! Fort të bukur të fali Perendija, por - ofshe un i mjeri! - se teper pa mshirë e turp shemtuem të ká nieri. Zbathë, zdeshë e lakuriquem, pa buk e shujt...

Reshat Kripa: Kori i korbave të zinj

Mbështetur në ofensivën e madhe që po zhvillojnë mbeturinat e  hienave komuniste që, të bashkuar në një kor korbash të zinj, me të cilët, ditët e fundit, është bashkuar edhe kryeministri i Shqipërisë dhe që  janë vërsulur kundër çdo zëri të lirisë së mendimit dhe të zbulimit të së vërtetës së historisë së Shqipërisë...

Luan Kalana: Autografi i shkronjësit

Te shkruash per fame, eshte njesoj si te vraposh pas hijes tende, qe s’e e arin dot kurre, te shkruash jeten ne art eshte lexueshmeri... -citon poeti Agim Shehu .E ritheksova kete thenije, si prolog dhe prelud te shkruarit te krijimtarise artistike letrare, te rolit, te vlerave e te misionit te saj ne jete si pararendese...

Frank Shkreli: 65 vjet bektashizëm shqiptar në Shtetet e Bashkuara

Në një kronikë nga Zëri i Amerikës të hënën, mësohet se se Teqeja e parë Bektashiane shqiptare në Shtetet e Bashkuara mbushi 65 vjet. Siç dihet, Teqeja Bektashiane e themeluar më 15 Maj, 1964 ndodhet në Tejlor të Miçiganit dhe është themeluar nga Baba Rexhebi, njëri prej udhëheqësve më të dalluar...

Gëzim Llojdia: Luan Çipi - Një jetë midis yjesh

Krijuesi nga qyteti i Vlorës Luan Cipi është autor i 13 botimeve ,8 në gjininë e prozës dhe 5 në poezi. Libri i fundit me poezi titullohet :”Një jetë midis yjesh” ,ka gjithsejt 180 faqe, ku janë ndër krijimet kushtuar disa prej figurave të shquar të qytetit të Flamurit por edhe me gjerë...

Kadri Tarelli: Isuf Veseli

Isuf Veseli, nga Demajt oxhak,Burrë i besës, s’vritet për gjak.Në Dardani, në vend trimërie.Kuvend e pushkë, ç’i kanë hije. Mua ma thonë, Isuf Veseli,S’duroj shkaun, të na shkeli...

Sevdail Hyseni: Kur ‘Spica’ godet?!

Ç’ke mor “Info” pa t’ndjek kushSillesh keq si zorra n’prushS’të nget Spica dorën n’zemërSe të bie zemra n’thembër E di frikën e ke hakSepse trutë i ke në barkPo provo krisë belajaTë del “Spica” me dy maja...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora