E diele, 20.09.2020, 12:42 PM (GMT+1)

Search by date: 5/6/2020

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me artistin shumë-dimensional Frederik Ndoci

Frederik Ndoci është këngëtar, këngëautor, instrumentist, poet, shkrimtar dhe aktor. Ndoci nuk është vetëm i njohur kombëtarisht,  por përmasat e njohjes së tij janë edhe ndërkombëtare, madje ndërplanetare, pasi zëri i tij është përzgjedhur si një ndër dhuratat më të çmuara nga planeti ynë për atë Mars. Padyshim, një ndër përfaqësuesit më të veçantë të muzikës shqiptare...

Arbana Xharra: Gjergj Kastrioti shpëtoi vazhdimësinë tonë

Sot është ditëlindja e Gjergj Kastriotit, të mbiquajtur Skënderbeu (Lekë Sunduesi – atëbotë «begu» i marrë nga persishtja këtë kuptim kishte) nga armiqtë e tij. Ata që e morrën peng si fëmijë dhe që e luftuan deri në vdekjen e tij. Po të mos ishte ky edhe ne me sigurinë më të madhe sot do të ishim, ashtu siç s’janë sot më...

Hilmi Saraçi: Rezistenca dhe lufta në Bivolak (Burim) (1941)

Lufta në Artakollë kundër forcave serbo komuniste (çetnike), në veçanti e luftetarëve të kësaj ane ( Artakollit, respektivisht Bivolakut), fatkeqësisht nuk është shënuar dhe nuk është  bërë fjalë sa duhet nga historianët tanë, fare pak është shkruar për veprimtarinë e tyre patriotike, luftën e tyre për rezistencën kombëtare...

Anton Berisha: Kufinjtё janё rregulluar me projektin amerikan

Debati per patriotizem ndermjet Kurtit dhe Haradinaj ka te beje me primatin e mbajtjes gjalle te temes se shpetimit te territorit te Kosoves, nje perralle qe ecen mire si teme e brendshme e pa asnje ndikim ne kontekstin nderkombetar. Eshte e njejta gje, sikurse tema e Thaqit per korigjime kufinjsh, bashkime ...

Blerim Latifi: Ai u lind me 6 Maj

Ai u lind me 6 Maj, në Ditën e Shën Gjergjit, prandaj i dhanë emrin Gjergj. Ishte aq i pathyeshëm në beteja dhe për këtë e krahasuan me Aleksandrin e Madh. 25 vite ishte tmerri i osmanëve, të cilët, pas vdekjes, ia morën eshtrat për t'i mbajtur si hajmali të fatit ; ata luteshin para eshtrave të tij. Ai i bëri shqiptarët popull histori...

Xhemaledin Salihu: Pjesë nga libri i D. Dediq

Në fund të shekullit XII territory i krahinës së Moravës, Levçës dhe Belicës hyri në kuadër të shtetit serb, i cili territor do të mbetet deri më ramjen e shtetit të despotit nën pushtetin turk, më vitin 1459.Në shekullin 12, shkruan autori se në vendin ku sot gjendet Jagodina...

Shefqet Dibrani: Dergjja e kleptomanisë (a) i ka prekur shqiptarët?!

Termi KLEPTOMANIA, rrjedh nga greqishtja, Klepto-vjedh dhe Mania-ves/dukuri, që d.m.th. Vesi për të vjedhur, për të mos u ngopur kurrë, madje ata që vuajnë nga kjo sëmundje vjedhin edhe gjëra pa vlerë, vjedhin pa pasur nevojë edhe pse janë të pasur. Pra kleptomania është përkufizim patologjik, që ka të bëjë me personin...

Adem Zaplluzha‎: Kanë filluar të lehin netët

ImzotÇfarë po ngjanë sotNga cilat shpella po dalin lugetëritQë po u pengon edhe kali i JuajPrej bronziKali po u pengonImzotHe Zoti i vraftë Te sheshi kanë filluarTë urinojnë lukunitëÇdo gjë shqiptareKinse na qenka tradhti...

Luan Kalana: Shqiptar - ball' fisnikërie

-Rudhat e ballit - fytyrë fisnikërie,shenjë horoskopi, moshë pjekurie,brazda hallesh, lumenj djerse,vija pentagrami, nota simfonie.Rrudhat e shqiptarit, epitafë jete,plagë, vuajtje e halle, dhimbje...

Hajdar Sadrija: Adrenalina e një titisti është libër që duhet lexuar

Shefqet Dibranin, e njoh që nga fillimi i viteve 1990. Ai ka qenë në LDK, dhe gjithmonë ka shkruar për gazeta, nga tubimet e LDK. Ne duhet të jemi të sinqert dhe t’ia pranojmë angazhimit secilit, por nuk e besoj se dikush ka raportuar ma shumë, korrekt dhe pa deformime. Pastaj prej se e njohë ka...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti një nga burrat më të shquar të epokës së tij

Nga 615 vite më parë lindi Gjergj Kastrioti heroi më i madh i kombit tonë arbëror dhe i Europës.Gjergj Kastrioti veproi gjatë gjithë jetës së tij si një njeri që nuk vraponte për poste të larta ose sundim. Por , ai me pastërtinë e tij dhe heroizmin luftoi për lirinë dhe rikthimin e themeleve të Shtetit ...

Tahir Bezhani: Takohemi nën hijen e thanës së bardhë

Atë ditë më tërhoqi zvarrë një mall i djegurTë kaloja ditënDuke shetitur fushës në vendlindjeTë shijoja erën e barit,erën e tokësErën e trohave të bukës e duarve të pastraAty ku shikoja dikur babainKrrusur mbi  dheune arësAty ku ishte lidhur nyje hija imeKrrupnajave të dashurisë fëminoreE kur binte shi sigjim,laja flokët e zeza...

Femi Cakolli: Sot është Dita e Shengjergjit

I uroj secilës familje shqiptare, sidomos në Kosovë, atyre që vazhdojnë ta shënojnë në çfarëdo mënyre ose ta kujtojnë festën e Shëngjergjit apo siç thuhet në popull Shingjergji. Kjo datë, pra 6 maji, neve na përkujton njëherit edhe lindjen e Gjergj Kastriotit, kryeheroit tonë. Dita e 6 Majit është festa se e...

Albert Habazaj: Zotëruesi i botës

Sot mbushi shtatë muajsh nipi e s’fjeta,Me frymën e mallit gjumin e trëmba,Sa qejf që Maresit i duket vetjaPrinc i kaltër i ëndrrave të ëmbla. Mes lodrave si zotërues i botës,I ka të tijat të gjitha gjërat,Nuk është trazovaç, edhe pse gojës...

Jusuf Zenunaj: Frika e Pacollit

"U vjetruan dhimbjet,u vjetrun vrasjet ",20 vjet janë të gjata,Batua i Haxhiut thotë:"të harrohen masakrat" ?!Varret e hapura,që presin të mbulohenme fjalët e Batonitedhe më shumë rëndohen !Atyre që vranë e prenë fëmijë...

Luan-Asllan Dibrani: Diaspora luftoi për mëmëdhe e liri

Diaspora shqiptare  është shokuarNga matrapaz e   politikan shqiptarëShiten si patriot  e atdhetarë…S’lënë të jenë bashkë  mbi tre shqiptarë! Lajmi vjen nga  atdheuNa duhet të jemi  flamurtarMe parulla të mëdha në mërgatëSi sharlatanë na sjellin indinjatë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora