E premte, 21.02.2020, 01:18 PM (GMT)

Search by date: 5/6/2019

Gani Mehmetaj: Kruja mesjetare, vazhdimësi e Krujës antike

Osmanët në të gjitha kështjellat e vendbanimet shqiptare nga Shkupi në Pargë e kanë eklipsuar diellin, e kanë ngurtësuar Arbërinë, kanë lënë vragë në psikologjinë e karakterin e shqiptarëve si asnjë pushtues tjetër. Fama e Krujës është ndërtuar mbi luftërat kundër Perandorisë Osmane, por askund sikurse në Krujë...

Hazir Mehmeti: Vepra e Nuhi Bytyqit, “Libri i luftës” promovohet në Vjenë

Pikërisht në Ditën Botërore të Mediave në Vjenë u promovua vepra  “Libri i luftës” igazetarit të njohur NuhiBytyqi.  Promovimi u organizuar nga Ambasada e Republikës së Kosovës në  Austri dhe u mbajt në hapësirat e saj nën drejtimin e konsullit Isa Kosumi. Këtë aktivitet e mbështeti Rrjeti i Bizneseve nga Stairmarku...

Zymer Mehani: Ti, o Skënderbe!

Rroke shpatënN’Kala t’KrujësShembe një lubiNjë kulçedër me shtatë kokaNjë Perandori Korre ëndrra pashallarëshDhe shekujt me pallëPadishahë dhe jeniçerëI grive palë-palë...

Merita Kuçi: Pyetje që kërkojnë përgjigje

Ndërtuar mbi gjininë e publicistikës, ky libër e bën autorin  K. Tarelli, të bëjë vend në fondin e prozës narrative hulumtuese dhe kërkimore, bazuar në fakte, veprimtari dhe personazhe reale e konkrete dhe të jetuara ashtu bukur, siç thotë populli: “Gju më gju dhe frymë për frymë”...

Kastriot Frashëri: Ditëlindja e Heroit Kombëtar Gjergj Kastriotit

Sot ne festojmë me krenari ditëlindjen e Gjergj Kastriotit (George Castriota), heroit tonë kombëtar, luftëtarit të madh, udhëheqësit ushtarak dhe politik, diplomatit, mbrojtësit me të madh të shqiptareve dhe popujve te tjere nga pushtimi dhe mizoria turke dhe nje nga protagonistet ...

Kadri Tarelli: Profesori autoritar Sulejman Demiri

Para disa kohësh në nëntor 2014, isha në Tiranë, i ftuar në Radio Tirana, nga gazetarja e mirënjohur Kozeta Hoxha, e cila organizonte emisione kushtuar figurave të arsimit. Unë sapo kisha publikuar librin tim “Misionarë në udhën e dijes”, që i kushtohej disa prej ...

Sevdail Hyseni: Lugina në Berlin!

Për Samitin në Berlin,Pyesin shqipet për Luginë:A do t’gjendet në Kuvend,Sipas rendit në agjendë ?! Rendi i ditës nuk çon peshë,Po ngatërrohet lëmshi shpesh,Nuk i gjendet fija për fare...

Des esquisse et des contes littéraires par Alfred Papuçiu

Cette année-là à Nairobi la Conférence Mondiale des Femmes a tenu ses assises. On a proposé à Arban de partir avec la délégation des femmes puisqu'il avait une expérience avec les organisations internationales. Naturellement, il a accepté,  avec le désir de voir ce beau pays africain et non pas tellement pour écouter les...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese