E marte, 24.05.2022, 09:58 AM (GMT+1)

Search by date: 5/5/2022

Gjon Keka: Ditëlindja e Dragoit të Arbërisë

617 vjet më parë lindi trashëgimtari faqebardhë i Kastriotëve që do ta shkruante historinë dhe epokën e tij e të Arbërisë me shkronja të arta.Zakonisht lindja e njerëzve të mëdhenjë sikur ishte Gjergj Kastrioti vjen me vizione, profetizime dhe yllin që ndjek hap pas hapi lindjen dhe të ardhmen e tij, yll që më pas...

Ndue Ukaj: Gazetaria dhe lira e shprehjes

Dje ishte dita kushtuar lirisë së shprehjes dhe unë e kam ndërmendë romanin brilant të Milan Kunderës “Pavdekësia”, një kapitull i të cilit i kushtohet gazetarisë dhe pushtetit që ajo ushtron mbi jetën morale dhe politike të shekullit tonë. Duke folë për lavdinë që kishte ky profesion kur për të...

Resmi Osmani: Me sytë e fëmijës (12)

Kur dolëm gjall nga ai dimër me uri, të ftohtë dhe sëmundje, në të dalë të marsit, më erdhi për vizitë Xha Avduli. E nderoja se ishte plak i mënçur dhe i ditur, që në të ri të tij kishte mësuar në medrese.E gostita me kafe. Me sytë e plakur, por plot mirësi e dhembsuri, më pa drejt dhe veç  të tjerash,  më tha...

Fritz Radovani: Imzot Jul Bonatti

Vështirë me u besue këto që kanë ngja, e ma e vështirë me u besue çka po u shkon mendja per me vazhdue nder Trojet tona sot prap “disave”!Me datën 6 nandor 1946, në pragun e arrestimit të Françeskanëve të Shkodrës, arrestohet edhe Imzot Jul Bonatti, në Vlonë, pra, pak muej mbas kthimit të Tij në mënyrë të pakuptueshme nga Italia...

Shefqet Dibrani: Nyjëzimi estetik specifikë e shtjellë së ndërmjeme

Poezia e Ramadan Musliut, është e veçantë, sidomos për mënyrën e shkrimit poetik, po ashtu edhe për qasjen tematike të mendimit që ai e shtjellon në poezinë e tij. Kjo poezi i plotëson të gjitha vlerat e poezisë postmoderne. Si njohës i teorive letrare dhe i zhvillimeve botërore të...

Kalosh Çeliku: Vajtimi i qeverisë besnike 'Vëllazërim-Bashkimi'

Popull, trim me fletëVotën e ke dhënë vetë!Të kanë vjedhur, të kanë humbur,Të kanë tundur, edhe shkundur.Bëre e ç’nuk ke bërë:Bëre një histori të tërë.Linde burra, edhe gra“Patriotë “, me kokën n’tra.Bëre edhe shumë të mira,Polle edhe egërsira:Polle ujkun dhe arinë...

Elona Spahiu: Nënëzeza

Elona është një gjimnaziste e shkëlqyeshme. Ajo u lind në një fshat afër Rahovecit. Tash është nxënëse e shkëlqyeshme në gjimnaz ku, bashkë me disa shokë të gjeneratës, kanë themeluar klubin letrar në kuadër të këtij gjimnazi. Është nderuar shumë herë për recitim brilant. Hysen Berisha...

Fahri Xharra: Afërdita, Pompeii dhe villa e Marcus Minucius Rufus–it

Kompleksi i madh i shtëpive të Marcus Fabius Rufus dhe Byzylykut të Artë mbulon të paktën katër nivele të hapësirës së jetesës me tarraca panoramike që anojnë në mënyrë skenike drejt detit. Tarracat janë ndërtuar në majë të mureve të qytetit, por në kohët pararomake shtëpitë...

Skënder Hoxha: Haiku im nuk harron

Në Dushkajën time të lashtëShumë kujtime i lidhMe lulet e Shëngjergjit... Udha e Kuqe e GërgocitMë ruan një kujtim gati të harruar!Për atë nate n'rrugëmali...

Feti Tunuzliu: Gurra ime e zjarrtë

Për ty gjysh, malli më digjet si eshkëkur zhytem n’kujtimet e jetës që jetuam me rreshk,kur të ndjekja pas si hije e lehtëdhe njëri-tjetrit uronim të bardhën jetë,për mua ishe frymëzim i thellë drejtë fitoreve t’rejae unë krenar që, pranë teje ndeja...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora