E diele, 20.09.2020, 12:19 PM (GMT+1)

Search by date: 5/5/2020

Elvi Sidheri: Komitët e harruar shqiptarë të luftës për Maqedoninë

Data 4 Maj, në Maqedoninë e Veriut dhe Bullgari, përherë kujtohet me nderime të veçanta, në përkujtim të veprës së Goce Dellçev, mbase figura më e rëndësishme e lëvizjes kombëtare bullgaro-maqedonase në viset e Maqedonisë historike.Në këto kremtime, për arsye të kuptueshme ...

Enver Bytyçi: Europa humb besimin te Thaçi, Vuçiq, Rama dhe Isa Mustafa!

Studiuesi i njohur serb, Dushan Janjiq, është shprehur se BE prej një kohe të gjatë nuk ka më besim te presidenti i vendit të tij, Aleksandër Vuçiq. Madje ai shkon më tej, duke e krahasuar politikën e sotme të Beogradit me situatën që krijoi politika e Milosheviçit, kur përmend faktin se edhe për Milosheviçin ...

Nikë Gashaj: Kosova dhe kriza politike

Në botën bashkëkohore demokratike nuk është prit mirë rrëzimi i qeverisë së Kurtit, pas 50 ditëve të punës së saj, përpa argumentim të bindshëm dhe në veçanti, në një kohë të përhapjes intensive të  një epidemie të rrezikshme të coronavirusi Covid – 19, në  tërë botë, si dhe në Kosovë. Po ashtu LDK-së...

Brahim Avdyli: Gjuha simbolike shqipe dhe gjuhët e tjera konvertuale

Sa për të njoftuar publikun tonë lexues, po ua tregojmë peripecitë tona me gjuhën e parë e të folur të njerëzimit, gjuhën e vjetër, që është gjuha shqipe.Disa thonë se ajo është shkruar nga Kongresi i Manastirit, më 1930, e disa thonë se ajo ka qenë e shkruar edhe më përpara...

Vahit Nasufi: Bilbilit të Pollogut

Gostivari, djep i kulturës,Aty rrjedh kënga si uji prej gurrës,Si buron n`Vrutok, lumi i Vardarit,Kënga buron, prej Maksut Deharit! „Bilbili Pollogut“, atij i thonë,Por,s`është bilbil, që fluturon,Është bilbil, që bukur këndon,Bilbil është dhe kur ligjëron!...

Gani Mehmetaj: Jo vakt dreke, por kohë dreke

Fjala arabe vakt shqip përkthehet kohë. Nuk ka kush qe i bind bashkëkombësit e mi përtej Drinit se kohës së drekës në gjuhën shqipe nuk i thuhet vakt dreke, sepse vakt arabisht dmth kohë. Fjalori i Gjuhës së Sotme Shqipe në mënyrë të çoroditur fjalën arabe vakt e ka futur në thesarin e shqipes, ndërsa...

Ndue Dedaj: Kisha, shteti dhe ''pandemia'' sociale

Nga nëntori i vitit të kaluar, kur ra tërmeti dhe më pas, në mars të këtij viti, kur u shfaq pandemia Covid 19, kemi parë një vërshim bamirësish dhe ndihmash drejt të njerëzve në nevojë. Me çanta në duar kanë trokitur në dyert e banorëve në fshatra dhe rrethina qytetesh nëpunës dhe zyrtarë vendorë. Po kështu kanë shpërndarë...

Aurel Dasareti: Kur errësira tundon

Vetëvrasja është një veprim i vetëdijshëm dhe i qëllimshëm i ndërmarrë nga individi për të lënduar veten, dhe ku ky lëndim ka çuar në vdekje. Faktorët e rrezikut për vetëvrasje janë psikologjike, sociale dhe biologjike...

Florim Zeqa: Një flamur t'Kosovës për Car Lazarin!

Ditë më parë duke biseduar me një kolegë timin rreth marrëveshjes me Serbinë, ndër të tjera më tha këto fjalë; "Po tutna mos jena hi në gjynah pak me ta që kena shkrue", duke aluduar në klasën aktuale politike"!Pa frikë, ja ktheva unë. Nëse për asgjë tjetë...

Reshat Nexhipi: Evinemente historike, në Prespë dhe Manastir

Çdo nëntor, për shkak të Kongresit të Alfabetit, Manastiri vizitohet nga gazetarë të trojeve të ndryshme të botës, të cilët, më parë, dekada të tëra, më drejtoheshin mua, si historian, i vetëm  shqiptar, i këti qyteti, për  t’ua realizuar qëllimin e ardhjes së tyre në vendlindjen e Alfabetit. Prandaj, disponoj me...

Dedë Preqi: Kushtetuese, mos vrit ndërgjegjen tënde ligjore

Ishte veprim i matur nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, për të pezulluar dekretin e kryetarit të Kosovës, z. Hashim Thaçi, i cili ia dha mandatarin LDK-së, për formimin e qeverisë së re,  që ndoshta edhe veprim i domosdoshëm për të mos e përshkallëzuar situatën në vend, e cila si kurrë më parë përkundër ...

Fitim Salihu: Tito diktatori dhe katundarët

Ekziston një tendencë në qarqe akademike që Titoja të ravijëzohet për disa nuanca më liberal në krahasim me diktatorët e tjerë të Bllokut Lindor. Por, fakti se qe diktator hera-herës më i butë, nuk e bën jodiktator. Madje, historiani i njohur Viktor Sebestjen do ta cilësonte Titon “po aq brutal sa edhe Stalini”...

Prend Buzhala: Kumtar nga shpellat e vetmisë (6)

Në sfondin elektronik të telefonit tim ora ma tregon kohën në katër vende, në Canbera të Australisë, në Teheran, Milano dhe Nju Jork. Mandej ma tregon motin, nivelet e temperaturës, kurse në tabelën tjetër, më dalin vende kryesore të të gjitha kontinenteve. Kur jam në lëvizje, çuditërisht, më tregon saktësisht se ku gjendem...

Faik Konica: Ai që është gati të vdesë për Shqipërinë

Ndër turinjtë më të dendur të Shqipërisë, duhet vënë re ai që është “gati të vdesë për kombin”.U kapa me fjalë një ditë, me një njeri kësaj cipe, e ja shkurtimi i të folurit tonë:Unë – Kur je gati për të vdekur për atdhenë, ç’pret?Ai – S’erdhi koha...

Neki Lulaj: Heshtja

Më ka lakuar heshtjaMaka mbushur me rrëmujë zemrën timeDëgjoj  zëra e tinguj baladashTë pazakonshmeNota të pazëshmeNë pentagramin e jetësSi zëra të largët karvanarësh...

Skënder Kapiti: Qeveria Kurti përballë epidemisë politike

Populli i Kosovës ia besoi KURTIT qeverisjen për ta “shëruar” demokracinë, drejtësinë, shtetin dhe shoqërinë. Mirëpo elita apo establishmenti i vjetër politik i baltosur dhe i sëmurë nga “epidemia” e krimit, hajnisë, korrupsionit, tradhëtis dhe e injorancës e shfrytëzoi ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora