E marte, 24.05.2022, 09:39 AM (GMT+1)

Search by date: 5/4/2022

Xhelal Zejneli: Iluminizmi në Holandë, Itali, Francë dhe Gjermani

Iluminizmi në Holandë u zhvillua gjatë epokës së artë holandeze. Në Holandë lulëzuan shkenca, arti, filozofia dhe zhvillimi ekonomik. Arritjet e asaj epoke do të ndikojnë fuqishëm në formimin e qytetërimit perëndimor. Personalitete kryesore të iluminizmit holandez ishin filozofi, matematikani dhe fizikani francez, krijues i...

Nikoleta Kovaçi: Dritan Abazoviç i Malit te Zi

Asht i ligjshem gzimi per nje shqiptar qe vihet ne krye te nje vendi fqinj, toke e jona me popull tonin, qe nuk i kane lane me fol shqip e per pasoje as me pas te drejta! Madje here mas here ky vend fqinj edhe pse ne token tone e me njerez tonet na ka kercenue me shfarosje! Sod Dritani asht ne krye...

Kalosh Çeliku: 'Kali i Shemës' në ' Bit-Pazar' ditenatë pas porte

Burrat me pashterka, kur merren me arsim dhe kulturë:Dhe, pjellin “artistë”. Është, rrezik i madh për një popull. Populli shqiptar, me vite e mbajti gjallë UT-ës.Erdhën partitë politike “kuqezi”, në pushtet:Dhe, e shkatrruan  për një muaj me dudumë. Dhëndrri (L. F.) për UT -ës, tha: “lindi foshnjë e vdekur...

Fritz Radovani: Ju falenderoj prej zemret Zotni DioGuardi!

I Nderuemi Zotni DioGuardi!Lexova letren Tuej i Nderuem zotni DioGuardi! Sigurisht, jo njëherë!Ajo leter, ndoshta, edhe mbas disa shekujsh do të flasin per até dashuni që asnjëherë nuk venitet, porsa vjen e freskohet nder zemrat Amerikane, që aq fort e kanë dashtë me...

Albert Habazaj: Një roman si polifoni letrare femërore

Autobiografi e intelektuales shqiptare në prozë do ta quaja romanin e parë të shkrimtares Eralda Baze. Eraldën si autore, nuk e njihja. Ndërsa Erën, personazhin kryesor të këtij romani tronditës, me të papritura dramatike, që rrëfen në vetën e parë, edhe pse s’kam as dy javë që komunikoj vëmendshëm me të nëpërmjet...

Kastriot Dervishi: Korrupsion me eshtra, para dhe rroba

Më 10.12.1958 u nënshkrua në Tiranë midis drejtorit të Drejtorisë së Ekonomisë Komunale, Koço Titka dhe kryetarit të delegacionit të qeverisë italiane gjeneralit në rezervë Domenico Bandini, protokolli në lidhje me “tërheqjen e eshtrave të ushtarakëve italianë të rënë në Shqipëri”, me afat 2 vjet, i cili vinte pas...

Sevdail Hyseni: Ramazani

Kanë mbetur pak ditëDhe shkon Ramazani,Përmbahuni o njerëzMos shpifni dhe shani! Të paktën këtë muajSa zgjat agjërimi…Kujdes nga përçarjetVeset dhe mashtrimi!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora