E marte, 24.05.2022, 09:23 AM (GMT+1)

Search by date: 5/3/2022

Fritz Radovani: Imzot Gjergj Volaj

Porsa kalon Uren e Bunës brij Kështjellës Rozafat dhe nisesh per në rrugen brijë  Liqenit të Shkodres, plot mbas 7 km, gjindesh në fshatin Shirokë. Asht nder fshatet ma t’ aferta të Shkodres, ku prifti i Shirokës Don Zef Ashta, në vitin 1874 ka hapë shkollen e parë shqipe. Ajo shkollë u hap pranë Kishës në krahun e djathtë, në ndertesen e Tom Mark Radovanit...

Nue Oroshi: Tradita shqiptare dhe kurset për njohjen e traditës

Tradita shqiptare historikisht ka luajtur një rol të rëndësishëm.Parimet e kësaj tradite kanë qenë nderi,besa dhe burrëria.Tri shtylla kryesore që e kanë mbajtur gjallë qëndresën tonë shekullore.Kjo traditë është përcjellur brez pas brezi nëper brezni të ndryshme në familjet tona...

Meti Rexhepi: Shkallmimi

Nuk e dija si më sollën këmbët këtu, kundruall kishës dhe korit të shtruar ortodoks? Insertet e ëndrrës ishin lidhur, kishin dendësuar  unitetin tejpërtej fiziologjisë e psikologjisë. Ishte diçka që i përjashtonte dukuritë dhe ligjet e psikikes njerëzore... Zhgjëndrra dhe ëndrra, ëndrra...

Shyqyri Fejzo: Monumente natyrore të Gramshit dhe muzika

Midis monumenteve te natyrës këngës dhe valleve popullore vihet re se ka një lidhje të fortë, por jo si  lidhjet e tjera,  Ato  janë nostalgjike, shpirtërore dhe të padukëshme. Kjo lidhje ndihet (nganjëherë dhe vetëm një moment) kur jemi përpara një monumenti natyror dhe në mendjen tonë, pa dashur, na shoqëron melodia e një kënge...

Bajram Canameti: Simbol i dijes, përkushtimit, paqes dhe dashurisë

Mësuesi dhe historiani, Renato Totraku, ndonëse në moshë të re, i apasionuar pas letërsisë dhe historisë, autor i dhjetra artikujve në shtypin e kohës dhe i disa studimeve historike, vjen para lexuesit me librin kushtuar mësuesit veteran dhe historianit të mirënjohur, Ferit Këputa...

Hamza Halabaku: Jam shqiptar

Jam shqiptar me gjak e fisI lidhur shumë për këtë dheqoftë me apo pa plis Po, çka nëse jam mysliman,Babë e gjysh këtë fe ma lanë- unë shqiptar prapë jam E çka nëse jam katolikKështu kam qenë me farë e fis- unë jam shqiptar...

Jusuf Zenunaj: Zbrazet vendi

Populli im si dje si sotte hajdutët mban shpresë kot,erdhi i riu zhvatës si i vjetri,të kanë zhveshur si në plazh deti,të kanë lënë pa këmishë e brekë,vetë  në pallate sikur mbret...

Atdhe Geci: Urtësi e vështirë

E vërteta është arrë e fortë në Evropëdhe s´ thyhet as me teke diktatorëshas me përgjakje e shkatërrime masive.Në Rusi Putini është tërë padrjetësiadhe përgjakja e tij me gjak evropash.Qytetaria e urtësisë së vështirë, di t´ipërgjigjet me guxim Putinit të mjerë,ajo i sheh retë që po grumbullohen, indjen tëra...

Tahir Bezhani: Dita vdes para syve të mi

Vranësira  moti më rrethojnëTërë ditën shi bie pa ndaUshtojnë lugje, kërcasin dritaretNuk vërej hijen time që zgjatetAs tkurrjen nuk e vërejDëshirat stepen si myshqeDita vdes para syve të miNye e kam lidhë fjalën me vetminë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora