E shtune, 04.07.2020, 01:26 AM (GMT+1)

Search by date: 5/3/2020

Kastriot Myftaraj: Cili është Elvis Naçi - një jetëshkrim i tij

Jetëshkrimi (biografia) e një personi e paraqitur në një faqe zyrtare të tij, pavarësisht se nuk thuhet, mban si autor personin të cilit i përket faqja, i cili në këtë rast shkruan për vetveten në vetën e tretë, si “ai”. Kështu që edhe jetëshkrimet e Elvis Naçit të paraqitur në faqet e tij zyrtare, si faqja me emrin...

Berat Buzhala: Dita e Lirisë së Shtypit sipas kutit të Haki Abazit

Nëse nuk gaboj, të premtën, zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Kosovës– tash edhe i vetmi – Haki Abazi, me një status prej vetëm dy rreshtash e dha diagnozën e plotë se cila është fatkeqësia e vendeve në tranzicion. Mijëra studiues të shkencave shoqërore po rropatën me shekuj të tërë, duke hedhur në ...

Xhelal Zejneli: Anton Pashku - Romani psikologjik

Anton Pashku (1937-1995) është shkrimtar që nuk synon masat e gjera të publikut, por lexuesin e shkolluar që pëlqen shkrimet hermetike dhe imtësitë e analizës së karakterit në romanet psikologjike. Shtypja e egër politike mbi brezin e parë të prozatorëve në fund të viteve ’50, e bëri të tërhiqet nga shtrati kryesor...

Edison Ypi: Sula

Në kafenenë e një lavazhi buzë autostradës, ulur, vetëm, kafe, cigare, rrathë tymi, muri përballë. Kështu e njoha Sulën e rreptë me sytë me shkëndija. Sula është trembëdhjetë vjeç. Sula ka zbritur nga Kuksi. Sula nuk kishte lindur në dhjetor të nëntëdhjetës. Sula ka bërë pesë klasë shkollë. Sula është fukara...

Xhemal Ahmeti: Paraziti, krimbi dhe liria

Mentaliteti i formuar në pranga përqesh atë madhështinë e njeriut për të cilën fliste Benjamin Franklin kur «de hominis dignitate»-n e Mirandolas e përkthente me mosshkeljen e krimbit dhe moszvarritjen baltës rreth këmbëve të perandorit. Robi i stërvitur vetëm me një formë ekzistence këndon...

Fotaq Andrea: Vrasje e dëlirësisë foshnjore

Mars ’97, karantina e vitit të zi kur shkreheshin armët 24 orë rresht dhe u tremben edhe vetë engjëjt mbrojtës të Shqipërisë. Lehtë-lehtë e mori, lehtë-lehtë e pështolli në krahët e vetPuhizë e dashurisë. E mori, e zu ta përkundë, ta ninullojë, me këngëz plot ëmbëlsi...

Ramush Haradinaj: Gazetarët në vijat e para të frontit

Sot, në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, u vihemi në krah gazetarëve, duke kërkuar, nga të gjithë, mbrojtjen dhe respektimin e fjalës së lirë. Bashkë me personelin mjekësor, forcat e rendit dhe punëtorët e sektorëve vitalë të ekonomisë, gazetarët ishin në vijat e para të frontit edhe në betejën për ...

Ndue Ukaj: Liria e shprehjes është vlerë sublime

Mediumet fisnike, kanë mundësi të krijojnë mjedis të qetë dhe fisnikNëse duam ta kërkojmë përsenë e kaosit tonë shoqëror, social dhe politik, deshëm ose jo, përgjigjja na shpie kah përgjegjësia që kanë njerëzit që shkruajnë dhe mediumet që transmetojnë mendime e ide...

Florim Zeqa: Politikanë të prishtë!

Fillimisht dëshirojë të ju sqaroj lexuesve, se fjala "brishtë" nënkupton diçka që thyhet lehtë, bie fjala; enë qelqi apo kristali, porcelani apo çeramike, lodër e ndjeshme fëmijesh, dru i butë, lule e njomë, trup delikat,...apo për njerëzit e ndjeshëm e me shëndet ligë, që preken shpejtë, që shpejtë nxehen e më ...

Nexhat Halimi: Hija e robit e hëna

ende pik gjak në bedena të ngrirë natë lehje qensh deti mbi ëndrrambi vjetët mbi ullinjtë mbi fatete vjen galera e humb pika e dritës në kalae një zog e end shpirtin gjithësisë ende vjen mes robërisë e lirisëkaq vjet shëtit me një tabut abanozie i bën muzikë ceremonisë së amshimite jeta zvarritet mbi bedenaherë...

Nue Oroshi: Guximi intelektual

Ecjakët e kohës për protagonizëm qoftë politik, kulturor, shkencor, publicistik apo në lëmënj të tjerë të jetës shoqërore shpeshherë bijnë në kundërthënie me njëra-tjetrën për shkak të përpjekjeve që bartë personaliteti  dhe mundësisë që ka ai personalitet për ti dërguar gjerat në drejtimin e duhur.E gjatë këtyre përpjekjeve...

Skënder Hoxha: Hasan Hasani - Tek uji i zi

Ciklin e përmbledhjeve me poezi për të rritur, të botuara gjatë viteve 2009 – 2020, Hasan Hasani e nis me librin “Tek uji i zi”. Botoi Shtëpia Botuese “Faik Konica”, Prishtinë, 2009.Përmbledhja me poezi “Tek uji i zi” e Hasan Hasanit përbëhet nga dhjetë qerthuj apo cikle, ku secili prej emërtimeve të tyre fillon me ...

Prend Buzhala: Kumtar nga shpellat e vetmisë (5)

Më mungon shtëpia ime familjare.Më mungojnë njerëzit e shtëpisë, albumet e vjetra të rinisë e të fëmijërisë, reliktet nga ato kohë (pllaka gramafoni, një kitarë e prishur, fletoret ku mbaja shënime, fletoret me letra dashurie).Po më duket sikur gjithçka është zhvendosur në kokën time, si një çip...

Vladimir Muça: Larg vendlindjes

Shpesh herë, bordurave në Piazza di Milano, me duart e mia të shkalafitura, kërkoj hijen e mugët në rrugët e brishta të vendlindjes. Duart sonambule rrëmojnë si shak- shake në kujtesën e rrëmitur të ullishtes.Malli zvarget drejt portave të durimit...

Shyqyri Fejzo: Shkëmbi i Kopaçit

Të le pa mend shkëmbi çarëPo kërkojmë nëpër legjendaSi ka ndodhur e si ka ngjarëÇfarë misteri e mban brenda S’mund të linte që të zhytejGrabova e bukur mizorishtFshat e njerëzi të mbytejDeti në male çuditërisht...

Demir Krasniqi: Mysafirët e mi

Mysafirë çka kam pas n’ jetë –Prej tyre veç tre m’ kanë mbetë !Muaj për muaj më vizitojnë –Derën kurrë nuk ma harrojnë !Mysafirët e mi janë interesant –Me profesion t’ gjithë janë inkasantë !Mysafiri i parë  askund s’ e ka shokun –Muaj për muaj vjen – ia paguaj bërllokun !Mysafirit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora