E marte, 14.07.2020, 10:48 AM (GMT+1)

Search by date: 5/29/2020

Prend Buzhala: Ndodhi dëmtimi i memorialit dhe ne mësuam të vërtetën

Dy pilotë amerikanë kanë rënë dëshmorë për lirinë e Kosovës më 5 maj 1999. Aza ishin oficeri David A. Gibbs, 38 vjeç, i lindur në Massillon të shtetit Ohio dhe oficeri Kevin L. Reichert, 28 vjeç, i lindur në Chetek, të shtetit Wisconsin. Data 5 maj, sikundër dihet, nga regjimi komunist ishte shpallur si Ditë e...

Xhemal Ahmeti: Intrigat e Thaçit dhe mitet rreth Kurtit

Ishte e qartë se Gjykata Kushtetuese do të vendos kështu siç bëri. Ajo s’kishte rrugë tjetër përveç se t’u bindet shkronjave nga të cilat ekziston edhe vetë ajo si instancë [Lexo: Presidenti veproi sipas kushtetutës]. Hashim Thaçi e rrëzoi Kurtin jo vetëm nga pushteti, por edhe nga Galeria e «revolucionarëve»...

Kalosh Çeliku: Shkarkimi i Sulejman Rexhepit…

E kam ditur, se: Pas publikimeve të Memoareve të Hoxhë Mulla Sulës në mjetet e informacionit, të cilat me guximin e parakohës, edhe i përshendeta me një Ese letrar: Hoxhë Mulla Sula si Zhozef Fushe. Porta e mbyllyr me dry e “Xhehnetit” (Parajsës), dhe “Xhehenemit” (Ferrit), me këto Memoare u hap ...

Neki Lulaj: Lakmitarë të ligësisë

Janë bërë  shumë lakmitarëDo qyqarë  historianëPër një grusht para dhe arPo  përdhosin legjendarë Si e mban, o Zot, te dheuPaskal Milon, atë farë  „trimi“Na përdhosi SkënderbeunI bën nder turkosllavizmit...

Jusuf Zenunaj: Edhe sa kohë

Mjegulla e shekujve edhe sot na ndjek,me tymin midis nesh , po e zgjasim vetë !Kush i përgjumur nga tradhtia,kush nga feja,kush nga partia !?Serivilët e ditur e të paditur...

Albin Kurti nuk pajtohet me vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Mbrëmë natën, në orët e vona, morëm njoftimin nga Gjykata Kushtetuese lidhur me Aktgjykimin për dekretin antikushtetues të Presidentit.Le të themi qysh në fillim, se në tekst dhe nëntekst nuk gjendet shumë lidhur me çështjet kushtetuese sa me metodën e pashembullt...

Fabula nga Mevlud Buci

Një bilbil i tha shqiponjësTi je zot,pushton lartësitëUnë rri pyjeve pranë lulezonjësNuk i rrresht meloditë. O bilbil,ti je krenarZërin tënd dëgjon njerëzia,Unë shoh dhe mizën në barKrah e zemër më jep liria...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora