E marte, 14.07.2020, 12:03 PM (GMT+1)

Search by date: 5/28/2020

Sinan Gashi: Shtegtimi një dorëshkrimi

Njëqind vjet iu desh rrugëtimit të dorëshkrimit të romanit "Pengu i kaçakëve" të shkrimtarit tonë Gjerasim Qiriazi, për të komunikuar me lexuesin e kombit të vet. Madje - madje për këtë vepër as që dinte kush deri në ditët e vona, por përmendeshin të dhënat e tjera për aktivitetin e rrallë të tërë familjes Qiriazi...

Deklaratë e Sh.B.A-ve për vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Shtetet e Bashkuara u bëjnë thirrje të gjitha institucioneve dhe partive politike të zbatojnë vendimin e sotëm dhe të gjitha vendimet e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Ne kërkojmë nga të gjithë liderët të punojnë së bashku për një tranzicion të rregullt në interes të paqes, stabilitetit dhe...

Ramush Haradinaj: Përshëndes aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese

Përshëndes aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese, i cili i hap rrugë formimit të Qeverisë së re. Ftoj të gjitha palët që ta respektojnë këtë vendim dhe të veprojnë konform tij. I mandatuari për krijimin e Qeverisë së re, Avdullah Hoti, duhet që sa më parë të kompletojë ekipin dhe Kuvendi pa humbur kohë të caktojë...

Albert Zholi: Flet aktori dhe regjisori Alfred Bualoti

-Kam pasur fatin të luaj me aktorët gjigandë, Kadri Roshi, Sandër Prosi, Ndrek Luca, Sulejman Pitarka, Pjetër Gjoka, Violeta Manushi, Prokop Mima, Marie Logoreci, Margarita Xhepa, Roland Trebicka-Prokop Mima mbetet margaritari i të folurit pastër të gjuhës së bukur shqipe...

Frank Shkreli: KKD dhe qeveria Rama

Ditë e fundit, lexova me vëmendje deklaratën që ka bërë Kёshilli Koordinues i Diasporёs (KKD) mbi zhvillimet e fundit në Shqipëri, deklaratë në të cilën anëtarët e këtij Këshilli shfaqin “shqetësimin” e tyre për shembjen ilegale të Teatrit Kombëtar në Tiranë dhe për gjëndjen aktuale politike në vend...

Aurel Dasareti: Votuesit politikë me njohje shumë të kufizuar

Zonat e pabesë të pashpjegueshme të botës nuk gjenden në kontinentet e largëta ose në oqeanet, por në zemrat dhe mendjet e disa këlyshëve shqipfolës që nuk e meritojnë as kafshë të thirren. Ekziston një arsyetim për të gjithë tiranët: Nuk është...

Fritz Radovani: Ku asht tirania?!

Tirania asht shkencë në vete shumë e avancueme. Po bahet ma shumë se një shekull që ka gjetë livadhet e pershtatëshme me kullotë në Ballkan.Vendlindja e saj asht Tirana, prej kah ka marrë edhe emnin “tirani”. Ata që e pollen sëpari ishin disa anadollakë të pashartuem, ndersa ma...

Zenel Çeliku: Tashmë, partitë e vogla kanë një shans

Kodi aktual zgjedhor ka për detyrë të përcaktojë rregulla korekte për të përgatitur zhvillimin, administrimin, mbikëqyrjen dhe për të shpallur rezultatet e zgjedhjeve të përgjithshme dhe ato vendore në Republikën e shqipërisë. Ky Kod brënda tij ka një sistem që në një mënyrë “dënon” partitë e vogla. Kadi Zgjedhor...

Demir Krasniqi: Ibrahim Uruqi kolosi i lirisë

Përmes telave t’ çiftelisë , në  melos të  Ilirisë  –Këndoj  këngë të krenarisë për  kolosin e lirisë !Këndoj  këngë që nuk ia huqi , për dëshmorin Ibrahim Uruqi –Gjaku i tij këtë tokë ilire , për liri të shtrenjtë  e skuqi !...

Jusuf Zenunaj: Paskali

Dr Paskaliflet si dhaskali!Po, ç'thua o Milo;pa turp e pa dro?!Mos t' bleu Beogradi,Moska ja Athina...

Skënder Kapiti: Kurti dhe Osmani janë me të vërtetën politike

Sa shumë armiq ka pasë  dhe ka edhe sot Kosova.Asnjë popull i Europës në këto 150 vite të fundshekullit të 19-të dhe gjatë shekulli të 20-të nuk ka vuajtur dhe nuk ka pësuar padrejtësi, krime, dhunë dhe genocid se sa populli shqiptar i Kosovës i cili mbijetoi në sajë të luftës dhe qëndresës heroike e mbinjerëzore ...

Kadri Tarelli: Shaka e hidhur!

Kohë ngujimi në shtëpi, jo pak po më shumë se dy muaj. Unë për vete, bëja ç’ bëja dhe kur dielli ngrihej lart e dita ngrohej, ditë pas dite shkoja nga Currila, meqë edhe shtëpinë e kam fare pranë kodrës dhe zbres kollaj, pasi edhe rruga është sheshuar. Në një nga këto daljet, përballem me Çane...

Eshref Ymeri: Grekët dhe kompleksi i inferioritetit para etnisë shqiptare

Studimi me titull “Arvanitas me shumë emër” i poetit dhe shkrimtarit të njohur Arqile V. Gjata, i botuar në portalin “Fjala e Lirë” të datës 26 maj, më la mbresa të thella. Është një studim shumë serioz, i cili, për interesimin që ngjall për lexuesit me vetëdije të lartë kombëtare, mund të shërbejë si temë doktorature...

Albert Zholi: Flet “Artisti i Merituar”, Arqile Lipe

U kthyet para 12 vjetësh nga Greqia, punuat 4 vjet sërish në teatrin  Fierit dhe tashmë keni 8 vjet në pension. Si do ta cilësonit punën  në këto 4 vite? A u ndjetë të respektuar?Kur erdha nga Greqia u takuam dhe zhvilluam një intervistë bashkë ku përcolla mallin e madh që kisha për skenën, për rolet. Në atë kohë...

Kastriot Frashëri: Media, morali publik dhe sharlatanët

Dje në ABC News sipas abereve qe percjell shtypi ka qenë i ftuar per te dhene opinioninin e tij per zhvillimet në kete ngrehinën tonë edhe psiikologu bëmëmadh Ylli Pango.Për këdo që ka minimumi një memorie dihen botërisht bëmat e këtij sharlatani të veshur me kostum ministror nga Berisha ne qeverisjen e...

Agron Tufa: Pianofortja e Çitës

Nuk jam sall pianofortja e 28-të e qytetit të Shkodrës, por diç shumë ma tepër. Jam pianofortja e Çitës!Ju, me siguri, nuk e dini ç’do me thanë kjo. Dikur zija një qoshk në një dyqan muzikor të Vjenës, midis shoqesh të heshtuna. Kur, qe, një ditë erdhën e më zgjuen. Ishin mollëzat e gishtave të stërvitun të një...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora