E marte, 14.07.2020, 11:47 AM (GMT+1)

Search by date: 5/26/2020

Urime ditëlindjen Elvi!

Përkthyes,  shkrimtar, publicist, njohës i disa gjuhëve ai është një ndër autorët shqiptarë që ka thyer konceptin e moshës. Qindra mijëra lexues ndjekin artikujt e tij duke e shndërruar në një ndër më të lexuarit në mesin e  artikullshkruesve në portalin Zemra Shqiptare."Emigrantja" dhe "Dy botë" janë dy romane...

Diaspora: SHBA - Mbështesni qeverinë e Albin Kurtit

Duke u nisur nga gjendja e tensionuar në Ballkan, sidomos raportet Kosovë -Serbi dhe në veçanti nga ndikimi rus, i cili është evidentuar tashmë në Ballkan . Duke u nisur nga tensionet lidhur me ndërrimin apo korigjimin e kufijnjëve mes Kosovës dhe Serbisë, i cili duhet të jetë nën ndikimin e Rusisë...

Agron Tufa: Portrete kriminelësh e kopukësh të pandëshkuar

Sot Lekë Imeraj është një person i respektuar. Së paku, së jashtmi. E quan veten "shkrimtar" (aq sa ka të drejtë ta quaj veten kushdo që bërllokun e shkronjave e hedh dhe e boton me paret e veta), por këtë alibi ia ka ushqyer edhe e ashtuvetëquajtuna "Shoqata e shkrimtarëve" të Shkodrës...

Hilmi Saraçi: Bashkëpunimi i Mulla Asllan Muratit me dr. Gani Demollin

Gani Demolli ishte themeluesi i shërbimit shëndetësor të Shoqatës Humanitare Bamirëse “Nëna Terezë”.Ai. gjatë viteve të rënda të pushtimit serb u kishte ndihmuar shumë njerëzve që t’i mundnin sëmundjet dhe varfërinë. Ai do të kujtohet nga mijëra pacientë dhe nevojëtarë në gjithë vendin, të cilëve...

Florim Zeqa: Rrëshqitja drejt rendit skllavopronar!

Partitë politike të mbështjellura me veprime dhe vendime populliste të liderit, gjithjë e më pak po gjasojnë në parti politike. Vrapimi pas liderit të partisë e jo pas koncepteve dhe programeve politike i ka kthyer elektoratet në skllevër të partive korporat...

Andi Bushati: Roli i fundit i një artisti barbar

Një ditë maskat bien, ato nuk janë të përjetshme. Bashkë me shembjen e përdhunshme të Teatrit Kombëtar Edi Rama ka rrënuar edhe imazhin që ndërkombëtarisht, me aq shumë kosto dhe dredhi pati kultivuar në vite: atë të një politikani që frymëzohet nga artisti që ka brenda vetes. Nëse kjo klishe ka dalë boje...

Përparim Hysi: Henrik Ibsen

HENRIK IBSENI jo vetëm është një  zë i fuqishëm në LETËRSINË  SKANDINAVE,por dhe një dramaturg me famë botërore. Nëse e shikon me një sy studimor skrupuloz jetën e tij dhe, po në thellësi  krijimtarinë e tij, nuk ke se si mos arrish në një përfundim se sa e dëmshme është fama dhe se si fama,ose e bjerr karakterin...

Edison Ypi: Dy Anna

Të lumtë për dorheqjen o Anna Shkrepi. O me Hyun o me Djallin. Nuk mund të vazhdoje edhe Drejtoreshë e Muzeut të Hyut për të promuovuar Artin, edhe pjesëmarrëse në demonstrimet e Djallit për përjetësimin e barrakes propagandistike të krimit.Ti Anna Shkrepi, Ti që nuk...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora