E marte, 17.09.2019, 01:45 AM (GMT+1)

Search by date: 5/26/2019

Nuhi Veselaj: Histori kabashase – punë, qendresë deri në vetëflijim

Më 14 mars 1999, pak para se NATO të fillojë me i bombardue caqet e Armatës milosheviçiane, forcat ushtarake policore serbe të Prizrenit nxituan të bastisnin Lagjen e Zekajve të fshatit Korishë dhe atë rast pa ndonjë shenjë paralajmërimi, në vend që të mbronin qytetarët...

Ramadan Ademaj: 27 vjetori i rënjes së Tahir Lush Berishës

“Se, a e meritoi ky deshmor bashke me vepren dhe familjen e tij nje respekt me te madhe nga organet kompetente shterore, mund te thuhet se,  po. Por, sa iu be, me plot bindje por edhe me keqardhje mund te thuhet se, jo”. Keshtu e nis njerin nga nentitujt e shkrimit te tij, Seman Etemi, ne Sesionin...

Dedë Preqi: Vetëflijimi i nënës Pashke për bijt e saj të vrarë

Gjurmat e luftës fashiste të Serbisë dhe natyrës së krimit të saj ç’farosëse mbi popullatën e pafajshme shqiptare, dhe në mos qofshin më brutale se në kohën e Hitlerit, ato janë edhe një çmendi njerëzore, të cilat kanë shkakëtuar pasoja të rënda dhe trauma të thella psikike tek populli i këtij vendi, sikur...

Zymer Mehani: Poeti Dedë Deda jeton dhe krijon atdhetarisht

Poezia si formë e eksplikimit dhe e komunikimit shpirtëror artistik me emrin e autorit Dedë Deda në qiellin poetik shqiptar ka sjellë një refleks të ri, edhe përnga rrafshi i vizionit e i senzibilitetit poetik, por edhe në rrafshin tematiko-refleksiv, duke e pasuruar mozaikun e përvojës poetike në letërsinë shqipe...

Dea Halimi fituese e çmimit tradicional “Bulëzat”

Për të 17-ën herë radhazi qyteti i Pejës është shndërruar në adresën e krijuesve të shumtë të letërsisë shqiptare dhe botërore, me Takimet Ndërkombëtare Letrare “Azem Shkreli”.Me këtë rast u nda edhe çmimi tradicional Bulëzat. Këtë çmim sivjet e fitoi 10 vjeçarja nga Prishtina,  Dea Halimi...

Alfred Papuçiu: Hope for treatment of thalassaemia in the near future

Every May 8, everywhere in the civilized world, is marked the Day of War against Thalassaemia, this disease of the twentieth century and the 21st century. On this day, we remind those children, teenagers and adults that they have to face the disease for years. Their example and the steps that have been made in the last years...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese