E diele, 25.08.2019, 01:13 PM (GMT+1)

Search by date: 5/25/2019

Xhelal Zejneli: Grushti i Shtetit

Grushti i shtetit (frëngjisht “Coupd’Etat”) është term që nënkupton ndërrimin e qeverisë të kryer me dhunë nga individë apo nga një grup njerëzish të cilët ndodhen në pozita të larta shtetërore apo ushtarake. Grushti i shtetit dallohet nga revolucioni për arsye se kryhet “nga lartë”. Grushtin e shtetit rëndom...

Alfred Papuçiu: Servili

Ata ishin duke përcjellë zyrtarin e lartë në aeroportin e Zyrihut. Për të thënë të vërtetën, për  Arbanin, ky ishte bërë një ritual i padurueshëm dhe sidomos ai nuk mund të duronte diskutimet pa asnjë kuptim me ata që shpesh e bënin nervoz. Nuk mund të duronte punonjësin urë të nomenklaturës që kishte një talent të veçantë...

Danica Vukelic: Eseja pedagogjike e Dr. Bardhyl Maliqit më futi në lojë

Varianti i Esesë pedagogjike "Detyrat e shtëpisë", pjesë e serisë "Mbaje derën hapur, zoti mësues"  shkruar prej Dr. Bardhyl Maliqit, u botua në vitin 2013. Kjo seri  botimesh vijon me “Etikën rrjedhave të komunikimit” në  vitin 2014 dhe me libra të tjerë. Detyrat e shtëpisë së zotit Maliqi ...

Qazim Shehu: (N)Gusht në Tiranë

Dielli humbet në guackën e vapës,Njerëzit ikin plazheve,Pranë detit të freskët,Hutimit të ëndrrave,Zbrazet qyteti dhe bulevardetU ngjajnë gjuhëve që përqeshinHeshtjen e ngjyer të qytetitNjerëzit i thith deti me dallgë,I cili e mbyt  në verbëri ndonjë njeri,Gabimisht në rrugë kryhet një vrasjeOse nga qafa e ndonjë gruaje zhvatet një flori…

Nexhat Halimi: Në çakorr me Azem Shkrelin

Dolëm maje çakorri të djersitur udhe të gjatëHyjmë të pimë diçka në shtëpinë prej druriBrenda qenë dhjetë dymbëdhjetë karrige thjeshtëBinte erë frutash të egra qe tashmë vjeshtëS`vonoi e ra nata me hënën lart e malet kreshtaMbështeta në karrige shpinën thyer e heshta...

Mbarime Krasniqi: Ëndërra e paprekshme

Erdhe papritur ne qiellin e kalter te enderrave te miaSi nje re e vogel e bardheSa shpejt me ktheve ne mjegullnajeJam perseri e mjegulltMund t‘me qartesojë veç flladi yt i ngrohte . Tani i erdhi fundi endrres time te pa prekshme si rralle hereDo te shkoj serisht te fle...

Përparim Hysi: Një libër 'guidë' për Vlorën

Sapo ma dhuroi librin e tij"Qyteti i monumenteve",DURO MUSTAFAI dhe"drogën"  e dashurisë së tij për VLORËN ku i ka rënë koka, sikur ma"injektoi" mua në vena dhe unë,pasi e "piva" këtë lloj droge, "bëra massë": më zuri dhe mua malli. Epo ka arsye të të zërë malli për VLORËN, se është"kryeqyteti" i PAVARËSISË dhe, kur ta ...

Jusuf Zenunaj: Punëtori ngazëllues

Me përzierëse në krah,kush s'e shqetëson,ditën e një majitngazëllues në punë shkon.170 euro, jo më pak në muaj,mendja nuk i shkont'ia mësyejë vendit të huaj...

Sevdail Hyseni: Pensioni

Pjesët e trupitNjë ditë me pasion,E lutën ZotinTë dalin në pension! Të parët u ngritën,Dy sytë e ngratë:-Jemi të lodhur,Nuk shohim qartë!...

Gazetari Albert Zholi nderohet nga USHC

Certifikatë Mirënjohje I jepet gazetarit Albert Zholi:Për punë të vyer në dobi të Atdheut dhe Kombit Shqiptar.  Është dalluar për ndihmën dhe mbështetjen e pakursyer për veprimtaritë e Unionit Shqiptar të Shoqërisë Civile në trojet Shqiptare dhe në Ballkan, duke dhënë një kontribut të veçantë në afrimin dhe...

Zymer Mehani: As ti s'më ndahesh

Si s' ndahetGurra prej lumitAriu prej gjumitFlaka prej zjarritNëna prej djalitPeshku prej valësBurri prej fjalësDrita prej yllitDreri prej pyllitBariu prej tufës...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese