E marte, 14.07.2020, 11:32 AM (GMT+1)

Search by date: 5/24/2020

Xhelal Zejneli: Giovanni Boccaccio - Dekameroni

Gjovani Bokaço (Giovanni Boccaccio, 1313-1375) - shkrimtar italian, një nga më të rëndësishmit e humanizmit. Supozohet se lindur në Çertaldo (Certaldo), si fëmijë jashtëmartesor i tregtarit fiorentin  Bokaçina di Kelina. Bokaçio thoshte se ka lindur në Paris. Kur në vitin 1348 u paraqit murtaja e zezë...

Kozeta Zylo: Lamtumirë mësuesi veteran i Dibrës z. Zyhdi Daci

Në Staten Island në Nju Jork është ndarë nga jeta veterani i arsimit shqiptar në Dibër z.Zyhdi Daci.  Zoti Zyhdi Daci në moshën 79 vjeçare humbi jetën nga nje aksident automobilistik në një lagje të Nju Jorkut, Staten Island ku dhe ai banonte duke lënë në pikëllim bashkëshorten e tij fisnike znj.Lutfije dhe...

Don Lush Sopi: Kosova një oqean me gjak

Populli ynë Shqiptar, gjatë gjithë historisë së vet, ka kaluar periudha shumë të vështira, si në aspektin fetar, gjithashtu në atë kombëtar, nga pushtues dhe ideologji të ndryshme. Periudha të vështira politike, ekonomike, arsimore, kulturore, të cilat kanë shkaktuar dëme të mëdha, në të gjitha sferat e jetës...

Sejdi Berisha: Cili ishte ky univers

Cili është ky universTë cilin nuk e prek dotTë cilin nuk arrita ta shohë kurrëAs ta nisi mësimin për teBile për një grimë hartëTë atdheut tim...?! Në teatrin e tij hyraDhe ngela në sallënKu heshtja dhe zhurmaPërqafoheshin fortë e fortëKurse në skenëDritë e terr bashkëI prisnin aktorët për lojë...

Prend Buzhala: Nga ekstremizmi politik e deri te dialogu (I)

Jo rrallë nga eksponentë të partive politike dëgjojmë shprehjet: "qeveri e mashtrimit", "parti e mashtrimit", "politikë e mashtrimit" etj. Për atë që qeveris, pa marrë parasysh cila parti vjen në pushtet, do të quhet !qeveri e mashtrimit." Këtë slogan, pothuajse, si në korin mikst, e përdorin gati të gjitha partitë. Kjo do të thotë se e vetmja...

Xhevahir Cirongu: Kënga e zogjëve të majit

Në lagjen time ka shumë fole zogjësh. Në dimër ato boshatisen, sepse banorët e tyre lergohen prej andej nga kanë ardhur.Heshtja e foleve të ndërtuara poshtë çative apo ballkoneve të shtëpive, duken sikur të thonë ‘’ejani e na vizitoni’’ o njerëz të mrekullueshëm ! Të gjitha foletë e ndërtuara me aq mund ...

Mevlud Buci: Një thesar i etnologjisë së brezave

Përse u emocionova shpirtërisht, kur autori ma dhuroi librin etnologjik “Matja në gur e në dru”?Janë mbushur pesëdhjetë vite qëkurse i ati i autorit i librit, studiuesi i palodhur e gjurmëlënës, Dilaver Kurti i Matit, më aktivizoi, më nxiti, më dha krah e më vlerësoi ...

Luan Kalana: Zemra e poetëve

-Ti erdhe papritur si engjell ne oden time,sic vijne ne pranvere zogjte shtegetare,si dallendyshet qe ndertojne folete,nen strehen e vjeter te shtepise sime.Ashtu thurre folezen ne zemren time,kendoje sonata, rubaira si kanarine,c’ishte ajo kohe behar,stine ngrohtesie?!gjithe naten,vallezonim valse kenaqesie...

Xheladin Mjeku: Universi poetik që nuk shterron

Sabit Rrustemi (1959), emër që vjen fuqishëm në universin e letrave shqipe të periudhës së viteve tetëdhjetë të shekullit të kaluar e këtej, veprimatria krijuese e të cilit ende vazhdon të jetë në vlugun e vlerave të padiskutueshme. Ndoshta tingëllon paksa i sforcuar ky mendim...

Nexhat Halimi: I vetmuar në mall

Ec e ec ashpërsisht hapësirës së vështirë Bie e rrëzohesh e s` arrin nga bredh mendimiFushës së fëmijërisë të lidhin tingujt me fyellE buzë lumit përfytyrohet një vajzë e mirëTjetër vajzë e bukur me flokë derdh` në natëBuzëqeshjes së mjegullës mitike krihet gjatëE lart mbi të qëndronte...

Gani Mehmetaj: Përgjegjësia kolektive serbe dhe dëmshpërblimet e luftës

Pas çdo lufte shkatërrimtare, agresori është ai që i heq pasojat dhe merr përgjegjësinë kolektive për krimet e bëra. E drejta ndërkombëtare e njeh institucionin e fajësisë kolektive dhe përgjegjësisë kolektive, sikurse që e njeh edhe institucionin e dëmshpërblimeve të luftës. Po ashtu...

Frank Shkreli: Hafiz Ali Kraja - Nderi i fesë dhe krenaria e kombit shqiptar

Dua të rrëfej ç’prej fillimit se, ndonëse kisha dëgjuar për Hafiz Ali Krajën – si një personalitet i madh i Fesë Islame në Shqipëri dhe njëri prej të dalluarve të Kombit shqiptar – nuk dija shumë për jetën dhe veprimtarinë e tij.  Si përfundim fillova të lexoj ndonjë gjë më shumë nga jeta e tij dhe sa më shumë...

Edison Ypi: Shkrim e Këndim

"Shkrim e Këndim", pra fjalë dhe këngë, tekst dhe muzikë, arsyetim dhe ndjenjë, përmbajtje dhe formë, ekziston vetëm në Gjuhën Shqipe, në asnjë gjuhë tjetër. Gjuhët e tjera kanë Shkrim e Lexim.E vetmja gjuhë në botë që "shkruhet" dhe "nuk lexohet" por "këndohet", është Gjuha Shqipe...

Dibrani - Transport: Urojmë festen e Fiter Bajramit

Dibrani - Transport  me seli në Shtutgadt të Gjermanisë ju uron të gjithë besimtarëve  shqiptar mysliman  Fiter  Bajramin dhe klientëve tanë që  ishit  në bashkëpunim me ne për të mirat e familjeve të tyre nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia she shtetet tjera qe jemi te shtrirë me veprimtarinë tonë!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora