E enjte, 19.09.2019, 01:55 PM (GMT+1)

Search by date: 5/24/2019

Blerim Rrecaj: Nëna nuk na la

Shkoi nëna. Nuk na la. Na pret. Na la gjurmë të pashlyeshme kujtimesh, veprash, mirësish e buzëqeshjesh. Shkoi nëna. Nuk na la. Si gjithë jetën edhe para se të shkonte, shkoi duke thurur xhempera për të mos e ndjerë të ftohtit që na sjellin stinët. Shkoi pasi fshiu, lau e shpërlau shtëpinë e çdo gjë vendosi ...

Ndue Ukaj: Ibrahim Rugovën kemi nevojë të kujtojmë përditë

Ibrahim Rugovën kemi nevojë të kujtojmë përditë, sepse trashëgimia e pasur politike dhe idetë e kulluara kulturore që na la, janë shkollë e jashtëzakonshme kundër amnezisë dhe injorancës. Ndërkaq, në një rrafsh tjetër, personalitetit të tij madhor, tregon sa të vegjël janë xhuxhët e shumtë të Kosovës së sotme...

Fritz Radovani: Maj 1942... Dr. Norbert Jokli

DR. Norbert JoklI ishte Albanolog Austriak me prejardhje Hebre…Ai ka shkrue per At Gjergj Fishten: “… Lahuta e Malsisë e At Gjergj Fishtës, jo vetëm që ka rândësi në pikpamje artistike, por ajo, porsi vêna e mirë që sa mâ shumë vjet kalojnë aq mâ vlerë merr, tue qenë se ajo âsht pasqyra, magazina e kopja besnike e jetës...

Ilmi Musliu: Kush ishte shqiptarja që ishte detyruar të jetonte me emër serb?

Vetëm pak orë pasi ishte kryer ceremonia e varrimit të tre martirëve, trupat e të cilëve ishin gjetur në një varrezë masive në Kishinicë, ku ata ishin strehuar gjatë kohës së luftës, në Gjilan kishte mbërritur një djalosh me emrin Bekim, i cili kishte rrëfyer gjithë historinë e nënës së tij, Miradijes, të cilin ai e njihte me emrin Nurije. Miradija...

Zymer Mehani: Hajrush Redenica - Gurrat e vendit tim

Në vëllimin poetik për fëmijët “Gurrat e vendit tim” poeti i talentuar nga Kika legjendare, z. Hajrush Redenica na ka dhuruar vargje tejet të bukura për jetën shkollore, për natyrën (bukuritë e vendlindjes, malin, fushën, lumin), për shpendët shtegtarë (dallëndyshen, zogjtë etj), për shtazët (ketrin, drenushën...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese