E hene, 27.06.2022, 10:04 AM (GMT+1)

Search by date: 5/23/2022

Xhelal Zejneli: Konservatorizmi

Konservatorizmi është pikëpamje që vlerëson dhe që synon të ruajë institucionet e vendosura dhe mban qëndrim kritik ndaj kërkesave për ndryshime shoqërore rrënjësore. Konservatorizmi mori trajtë për herë të parë si ideologji në kohën e Revolucionit Francez, kur mendimtarë si filozofi dhe politikani anglez Edmund Burke...

Frank Shkreli: Prishtina përqafon të madhin Ernest Koliqi

Kam patur fatin që 52-vjet më parë të kem takuar Profesor Ernest Koliqin, gjatë qendrimit tim si refugjat në Romë, para se të vendosesha në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në vitin 1970. Si përfundim i kësaj njohjeje, kam qenë në kontakt me Profesorin e nderuar deri sa ndërroi jetë me 15 Janar, 1975...

Fritz Radovani: Dijetari pa vorr, At Bernardin Palaj

At Bernardin Palaj asht le në Malësi të Dukagjinit, janë ata Male kreshnike që i kanë dhanë jo pak “Ushtarë besnikë Atdheut e Fesë së t’ Parvet t’ vet”.2 Gusht 1918 At Bernardin Palaj O.F.M., u  shugurue Meshtar Françeskan.Edhe një Dijetar i madh i Shqipnisë që filloi në 1918, me daltue me maje të penës së vet nder Alpet tona...

Kimete Berisha: Avokati i Aleksandër Vuçiqit - Albin Kurti!

Pasi që e rehabilitoi Aleksandër Vuçiqin dhe e shfajësoi nga të gjitha mëkatet - Kryeministri Albin Kurti duhet të konsiderohet si armiku më i madh i Kosovës i të gjitha kohëve.Sikur të rrihte veç një damar në Kosovë, sot Albin Kurtit do t'i parandalohej hyrja në Institucionet e Kosovës...

Albert Zholi: Për jetimët duhet të mendohet çdo ditë jo vetëm në 20 Maj

20 Maji njihet ndryshe si Dita e Fëmijëve Jetimë. Pra është dita e atyre, që rrallë u gëzon shpirti, rrallë u qesh buza, shumë rrallë ndjejnë një dorë të ngrohtë mbi supet e njoma. Aktualisht në Shqipëri ka 31 mijë fëmijë jetimë. Të vetëm në rrugët e jetës, të vetëm në ditë festash, të vetëm në...

Fran Gjoka: Dikur në Iliri

Të sjellësh historinë e lashtë më të lavdishme të kombit tënd me një vërtetësi dhe besnikëri të pakundërshtueshme në një roman artistik, nuk është e lehtë as për shkrimtarët më të suksesshëm në botë.  Autorë të tillë duhen vlerësuar dhe respektuar njëherësh për punën e madhe studimore mbi Historinë e Kombit dhe për nivelin ...

Florim Zeqa: ‘Qeveria nën hije’ apo PDK nën hijen e dështimeve të mëdha!

Edhe pse ishte paralajmëuar se do të ndodhë në muajin shkurt, ‘Qeveria nën hije’ e PDK-së erdhi në pjesën e dytë të muajit Maj. Një kujtesë e shkurtër për gjeneratat e reja: veprim të ngjashëm, ky subjekt politik e kishte bërë edhe në vitet 2005-2007 gjersa ishte opozitë nën drejtimin e Hashim Thaçit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora