E marte, 14.07.2020, 12:13 PM (GMT+1)

Search by date: 5/23/2020

Gani Mehmetaj: Shqiponjat dhe delet

Shqiponjën e kemi totem, simbol kombëtar. Por nuk kemi ngjashmëri dhe as gjëra të përbashkëta me totemin tonë. Ne flamur e kemi vënë që t'ia kujtojmë vetës kush ishim dhe kush duhej të jemi, por kjo më shpesh na kthehet bumerang, sepse na e kujton gjendjen në të cilën kemi rënë, pra kush nuk duhej...

Pëllumb Gorica: Mes qiellit blu dhe një reje

Përmbi gjelbërimin me lule petaleçelurAroma e harlisur çapitet në tokëNga grumbuj lulesh prej pemësh mbjellurNjëra kokën nxjerr e s’fshihet dot. Si lule e bukur agimit fleÇdo lule tjetër e adhuronNga degë e gjethe si nuse ndër neMe endje dëshirash që belbëzojnë...

Sinan Gashi: Nikollë Ivanaj, poet

Në vistrën e krijuesve letrarë që fati personal ose sistemi kohor që i kishte lënë në mëshirën e fatit dhe se i kishte mbuluar pluhuri i trashë i kohës, është edhe Nikollë Ivanaj, atdhetar i mundit të madh dhe krijues i talentit të lindur...

Ferdi Kamberi: Një libër për të kuptuar Kosovën dhe politikën e saj

Këto ditëbibliotekëssë Kongresit Amerikan dhe asaj ndërkombëtare iu shtua një libër i ri, një libër mjaft domethënës dhe aktual.Është fjala për librin më të ri të autores Dr. Ermira Babamusta “Besimi Politik në Kosovë: Dinamikat Kulturore dhe Institucionale” i cili aktualisht është në gjuhën angleze dhe së ...

Blerim Latifi: Kultura e frikës dhe ikja në të kaluarën

Kriza e ekonomisë globale e para disa viteve dhe pandemia aktuale Covid-19, e kanë krijuar një klimë globale të pasigurisë dhe të skepticizmit. Ajo që mendimtari francez, Dominique Moisi, e quan “gjeopolitikë e emocioneve”, sot dominohet nga kultura e frikës.Kjo është kulturë e frikës nga e tashmja...

Florim Zeqa: Në pritje të vendimit të kushtetueses!

Edhe përkundër shkarkimit të qeverisë, Kuvendi i Republikës së Kosovës është dhe mbetet organi më i lartë dhe legjitim i zgjedhur drejtëpërdrejt nga populli dhe në asnjë rrethanë nuk do duhej të sillej sikurse qeveria në detyrë...

Dedë Preqi: Kujna i rrëshqiti goja pa u krye loja

Disa media të vendit sikur u zgjuan para mëngjesit të hershëm për ta dhënë lajmin më të pritur, duke nxituar kush më i pari, se  Gjykata Kushtetuese, vendosi në favor të presidentit, që do ti hapte rrugë LDK-së, për të formuar qeverinë e re në Kosovë.Të gjithë e dinë se afati i vendimit të Kushtetutës...

Sevdail Hyseni: Bajrami në kohë pandemie!

Vitet rrokullisen, një nga një me radhë,E ky si i fundit mos pastë ditë të bardhë! E solli "Koronën", këtë lavire vrastare,Për ta shkapërderdhur botën shqiptare! S'na ndau Beogradi, Shkupi, Podgorica...

Valbona Rexhepi - Hadri: Lulja ime

Trëndafilja ime aromë parajsoreShndërrit si hënë përtej oqeanitSi gjithmonë në sytë e mamitBukuri ëmbëlake fytyrë ngjëllore. Shkëlqimi yt mbi kurorë mbretëroreTë veshi me petkun e gjethit të artëMe mall gëzimi mbete lumturia imeKënaqësinë tënde e shijojmë nga larg...

Salajdin Salihi: Përditshmëri e ngufatur dhe idilë e humbur

Gjurmë kujtimesh e ngjyra stinësh është libër mikst: me skica,poezi dhe shkrime.Pjesa e parë përfshin njëfarë ditari letrar, një meditim në vetmi. Pjesa e dytë përfshin poezi intime, refleksive dhe sociale. Pjesa e tretë është përmbledhje shkrimesh mbi dukuritë dhe shqetësimet e përditshmërisë sonë...

Bekim Muhaxheri: ‘’Vogëlsirat’’ që më nuk i shohim

Blerim Rrecaj, në librin e tij me tri pjesë, na kthen mbrapa nëkohën kur ndjenim jetën, e nuk ishim të burgosur brenda ekraneve të telefonave tanë që po bëhen më të mençur se ne.Ai merret me “vogëlsira”, me pupla shpezësh që bien nga qielli, me “reshje” petalesh të luleve...

Blerim Rrecaj: Ca fjalë për librin tim të parë

Ideja për të përmbledhur në një libër skica të shkruara dhe të publikuara nëpër disa mediume të ndryshme vinte e largohej, rivinte e mërgonte, me një fjalë më vërtitej e më tundonte hera-herës. Ia nisja punës e e lëja…Po pse kisha shkruar kështu herë-herë duke u veçuar...

Ilir Malindi: Edi Rama një i sëmurë psiqik tepër i rrezikshëm

Për të shpëtuar Shqiperinë e vetmja rruge është ajo e arrestimit të të sëmurit psiqik Edi Rama.Ky njeri ka siptoma të rrezikshme sadizmi,mashtrimi etj. pasoje e sëmundjes mendore të tij ku është shtruar në psiqatri si në Shqipëri ashtu edhe në Paris të Francës me diagnozën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora