E enjte, 19.09.2019, 08:03 AM (GMT+1)

Search by date: 5/23/2019

Albert Zholi: Një rrëfim i rrallë dhe i sinqertë i Ismail Kadaresë

Kjo nuk është histori serioze. Është një nga historitë e fëmijërisë. Të gjithë ju që jeni këtu besoj se e keni menduar se çfarë do të  bëheni shkrimtar, filozof, doktorë etj. Por njerëzit nuk  e tregojnë këtë. Ne shkrimtarët jemi të  detyruar që ta tregojmë në kuptimin moral. Lexuesit kanë të drejtë që...

Frank Shkreli: Nuk merr fund bota se bie një qeveri

Rasti i fundit, si të thuash në mahallë të trojeve shqiptare, ndodhi në Austri, kur fund javën që kaloi, Kancelari Sebastian Kurz shpërbëri koalicionin qeverisës ndërsa bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme, pas dorëheqjes së zëvendësit të tij, Heinz-Christian Strache, udhëheqës i Partisë së Lirisë...

Reshat Kripa: Zërat që gjëmojnë në shkretëtirë

Para syve të mi qëndron albuni me poezi të zgjedhura i të madhit  Ali Asllani. Shfletoj faqet e tij dhe lexoj poezitë. Ndalem para njerës prej tyre, “Hakërrim”. E lexoj dhe e rilexoj dhe më duket sikur autori nuk e ka shkruar për kohën që jetoi vetë por për ditët e sotme. Kjo mund të duket e çuditëshme. Si mundi autori të parashikojë se çfarë do të ndodhte ...

Fritz Radovani: Heroi Mark Çuni nuk njolloset nga 'rilindja' komuniste

Mark Çuni do të vente gurin e parë të demokracisë së vërtetë, tue kërkue me guxim deri n’ vetflijim, “zgjedhje të lira e demokratike” për rindërtimin e Shqipnisë së Lirë, dhe realizimin e aspiratave të Atdhetarve të vërtetë Shqiptar, pa dallime feje dhe krahinore, tue...

Dhaskal Gjilani: Heronjët kanë vetëm lindje

Pikërisht më 23 maj 2019 u bënë 81 81 vjetori i lindjes së heroit të ditëve të para Vehbi Ibrahimi.U lind më 23 maj të vitit 1938 në fshatin Margesh komuna Gjilanit nga babai Rexhep Ramiz Ibrahimi nje burr i shquar për atdhetarizëm dhe ishte shumë krenar që e rriti një djalë sic ishte Vehbi Ibrahimi me...

Resmi Osmani: Vendlindja e munguar

Sa herë kam ditlindjen, por jo vetëm,kujtohem edhe për vendlindjen. Është një dukuri natyrore.Nënat diku na lindin. Ajo është vendlindja jonë, që na shkruhet në dokumentat e identitetit dhe që ne e përmendim sa jemi gjallë. Piskama ime e parë që lajmëroi ardhjen time në jetë, u dëgjua në ...

Florim Zeqa: Populli e do ndryshimin e jo riciklimin zoti Kurti!

Sikur Lëvizja Vetëvendosje të mos bëhej pjesë e sistemit (pranimit të "Pakos së Ahtisarit" dhe kushteve të lojës parlamentare ), jam i sigurtë se do ta kishim një forcë politike opozitare të gatshme jo vetëm për të protestuar, por edhe për t'u ballafaquar me sfidat e kohës nëpër të cilën...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese