E hene, 27.06.2022, 09:02 AM (GMT+1)

Search by date: 5/22/2022

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (4)

Tabagismi shprehet me dëmtime në shumë organe, në disa të rënda si në sistemin nervor qendror, në zemër,  në vazat e gjakut dhe në aparatin e frymëmarrjes, por lëndohen dhe organe të tjera, në dukje me shenja të lehta, por në fakt me pasoja serjoze për shëndetin e duhanxhinjëve...

Xhelal Zejneli: Iluminizmi - Universitete dhe Akademitë

Natyralizmi apo studimi i natyrës  - Natyralisti francez Zhorzh Byfon (Georges Louis Leclerc, Cont Buffon, 1707-1788) është autor i veprës “Historia e natyrës” (Histoire naturelle), enciklopedisë në 44 vëllime ku përshkruhen të gjitha njohuritë mbi botën natyrore. Kjo...

Prend Buzhala: Ernest Koliqi dhe Kosova

Kur Ernest Koliqi, posa bëhet ministër arsimi, më 1941, në Kosovën “ e çliruar” nuk formoi lëvizje fashiste, as nuk dërgoi brigada naziste, as nuk organizoi pogrome apo gjyqe… por dërgoi fillimisht 200 mësues e më vonë ata u bënë mbi 700 sish...

Sinan Gashi: Refuzim i së shëmtuarës përmes kulturës

Pastaj, po sipas atij programi, po në sallën e bibliotekës së shkollës, u mbajt edhe një orë e madhe letrare, ku morën pjesë shumë anëtarë të Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës si dhe krijues të tjerë, duke filluar nga Rifat Kukaj, Zeqir Gërvalla, Flora Brovina, Ajri Begu, Frrok Kristaj, Hajro Ulqinaku, Arif Demolli, Rushit Ramabaja...

Sevdail Hyseni: Një kronikë bamirësie “Lugina, gjithçka, për Kosovën”

Presheva, një krahinë shqiptare, gjithmonë, është përmendur për bujari, fisnikëri, atdhedashuri, bamirësi, mikpritje. Kjo “shtyllë e fortë Kosove” historikisht e politikisht, asnjëherë, e në asnjë periudhë kohore, nuk pushoi së vepruari për të mirën e vëllezërve matanë kufirit, të ndarë padrejtësisht nga trungu iliro-dardan...

Kalosh Çeliku: Liria

Ditë. Dielli dy shkopinj mbi Sharrin Plak në perëndim e kishte kapur në grusht Kryeqendrën kulturore të shqiptarëve, dhe Qytetin e dy Universiteteve. Matanë maleve kullosnin dhentë. Ujku në një përrua u kishte vënë pusi. Bariu i biente fyellit. Ama, ia kishte marrë një kënge...

Sabri Duraku: Xhevdet Musë Bala veprimtar i vendosur i çështjes së Atdheut!

Sot me 18 Maj mbushet një  vit  që kur na la shoku ynë dhe vëllai i dy dëshmorëve të  Atdheut Xhevdet Bala. Ai u lind me  15.11.1967 ne Isniq ne një familje të  njohur për urtësi  e burrëri, por në radhë te parë per luftën e pakompromis kundër të  huajve, e sidomos kundër pushtuesve serbo-malazez. Familja Balaj, e sidomos trungu i Musë Mehmetit...

Aleksandër Çipa: Guidë nga Mati, te matjanët dhe anasjelltas

Për këtë arsye, autori i këtij libri, Hamdi Hysuka, motivin e parë shtytues për aktin autorial ka dashurinë dhe krenarinë genuine të visdashjes, të krahinë-përkimit dhe të shqueshmërisë kombëtare si në rrafshin historik, atë politik dhe sidomos kulturor dhe antropologjik...

Bashkim Saliasi: Estetika dhe jeta jonë e përditshme

Në të gjitha mjediset kudo që ndodhet njeriu, shijon bukuritë e natyrës, jeton ndryshimet e realitetit që ndodhin për rreth tij dhe krijohet tek ai një gjëndje shpirtërore e caktuar.Kjo ndodh, se veçorit estetike të realitetit, veprojnë në ndërgjegjen tonë dhe ne reflektojmë karshi këtij realiteti në...

Bardhyl Maliqi: Jusuf Buxhovi - Shënimet e Gjon Nikollë Kazazit

Në Librin e parë të rëndësishëm të Jusuf Buxhovit, botuar në Prishtinë më1982, pra para 40 vjetësh, te “Shënimet e Gjon Nikollë Kazazit”  përshkruhen të njëjtat rrugë, që përdor Perandoria Osmane për shfarosjen e popullsisë si viseve të pushtuara. Para se të flasësh për librin e Buxhovit...

Florim Zeqa: Kosova mes shpreses dhe zhgënjimit!

Ne që jemi mësuar të ngremë shampanjë dhe të festojmë disa herë për liberalizimin e vizave, gati sa nuk festuam në ditën e aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, me ç’rast shumica e qytetarëve këtë e ngatërruan me aplikim për anëtarësim në Bashkimin Evropian!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora