E diele, 20.09.2020, 01:24 PM (GMT+1)

Search by date: 5/21/2020

Kalosh Çeliku: Ai çka ka lypë, e ka gjetë, po, unë laga këmbën…

E pabesueshme, sa përngjanë Ngjarja historike e Dy Nuseve nga Katundi, që ecnin rrugës për në Kërçovë te “Pazari i Grave”, me “Armikun e padukshëm” koronavirusin. Biseda e tyre si dy shoqe besnike, për ta lehtësuar këmbë rrugën. Masat e Qeverisë: “Rri në shtëpi! Laj duart me sapun! Distancë...

Edison Ypi: Moglica kolosale

Vetëm llogje, dallavere, selfie, humor i pështirë, akademikë trutharë që kërkojnë fonde, kërkues shkencorë që bëjnë postime të kërrupta në fejsbuk, libra të palexueshëm nga mbijetuesa banalë grafomanë mediokër, rrena dhe vetëm rrena gjithandej.Morpo a ka këtu ndonjë vend ku...

Dedë Preqi: Nën hijen e imponimeve të mbrapshta politike

Qeveritë e kaluara, në veqanti pushtetët që i prodhoi lufta, lëvërdia e të cilëve sjellën shumë pak suksese dhe fryte të demokracisë në Kosovë, më shumë sjellën shprehje të lakmisë, shprehje të korrupsionit, të klientalizmit, familiarizmit, nepotizmit, banditizmit dhe shumë elementeve tjera  negative...

Hazir Mehemti: Shembja e Teatrit Kombëtar, Vrasje e Historisë

Historia e një qyteti, veçanërisht e një kryeqyteti, nuk mund të jetë histori pa pjesën e saj, të lojës teatrore shekujve. Çdo epokë ka rrjedhat e saj me të cilat karakterizohet me të gjitha aktivitet e jetës. Edhe, me artin në përgjithësi dhe skenën e teatrit...

Zhuliana Jorganxhi: Nuk duhet vetëm një ditë…!

Sot është 20 Maj, Dita Kombëtare e Jetimëve… Dita e Dashurisë Njerëzore, kushtuar krijesave më të bukura dhe më të pafajshmëve të kësaj bote. Është ditae miturakëve pa krahë, e fëmijëve pa fëmijëri, eatyre që kanë humbur familjen, çerdhen e ngrohtë të kujdesit prindëror...

Kastriot Dervishi: Të dënuarit e revoltës së Spaçit që vuajtën 600 vjet burgim

Në ka ndonjë fushë ku Shqipëria komuniste thyen rekorde botërore është padyshim te vitet e burgimit të kundërshtarëve politikë. Lë pas çdo lloj regjimi fashist, nazist, apo komunist në Lindjen e Europës. Një tregues i frikshëm ka të bëjë me revoltën e Spaçit, të dënuarit e së cilët kanë bërë së bashku 600 vjet burg...

Beni Baldushkut - Prishe teatrin, se unë kom telvizor

Unë kom ble telvizor nga ata të hollët 50’ polsh, me t’dal syt venit. E kom ble kur u hap qondra tregtare, fiks atë dit. Kom qa, sdi ça të them, as në dasëm time skom qa aq shumë. Qef i modh, vrap me e vonë në punë. I futa antenën ke veni, nuk punojshe mirë, ca kanale i kapte me miza. Të nesërmen mi ta mor, Bencit, ke qondra tregtare...

Frank Shkreli: Ndryshe nga Tirana, Shkupi reflektoi!

Ndryshe nga Tirana zyrtare që turpërisht dhe brutalisht shembi Teatrin Kombëtar mu në mes të Tiranës, Shkupi zyrtar reflektoi më në fund – falë presioneve të ndryshme –mbi vendimin e marrë më heret për shlyerjen e gjurmëve të familjes së Nenë Terezës në sheshin e Shkupit, qendra...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora