E diele, 25.08.2019, 12:51 PM (GMT+1)

Search by date: 5/21/2019

Alfred Papuçiu: Dera drejt Parajsës – Parathënie nga Prof. Dr. Ksenofon Krisafi

Lexuesi i këtij libri nuk duhet të mendojë dhe të presë që ta nisë leximin e lëndës së tij, të mbrujtur sipas një mënyre klasike, me skrupulozitet skolatik të mërzitshëm, me kthime e rikthime të shumta te fillimi, për të vënë dorë, koregjuar, rregulluar, hequr e shtuar pjesë të caktuara, siç ndodh zakonisht ...

Përparim Hysi: Ca gjëra që ndodhin veç në ëndërr

Po shkruaj nën mbresat e një ëndërre dhe nuk kam se si mos pohoj një fakt! Sa të drejtë paska patur ai që shkroi  për dashurinë:"  Përplas një flutur krahët në Kinë dhe shkakton furtunë në Karaibe". Kjo metaforë kaq groteske i rri qepur si kostum kësaj postëndrrës sime...

Kadri Tarelli: Faji u bë qyrk!

Faji u bë qyrk, askush nuk e veshi.çupë përmbi çupë, vallë kush e deshi?Për mbretin kurorë, bota e përqeshi,Nuk i lenë vend dhe kur del tek sheshi. Na u bë gjerdan, nuk u var tek jaka.Nuk stolisi nuse, s’e pranoi plaka,e hodhi përdhe, u shkërmoq në pllaka...

Luan Kalana: Princi i enderrave

-Ku e ka shtepine,ku e ka srehezen Dashuria ?!Te gjithe bota thone hapur:- Folozen ia dime !N’pallatin e Endrave,n’Keshtjellen e princave,.kendojne poeteshat magjise se mashkullit,pervelohen poetet per bukurine e femres,don zhuanet e kerkojne ne seks, parajsen,te gjitha moshat vdesin per nje puthje buzesh...

Jusuf Zenunaj: Mizat i kanë marrë vizat

Pyesin e pyesin njerëzitku kanë ngelur vizat ?Dikush thotë : ""..i kanë marrë mizat ".Mizat edhe krimbatkanë zënë vend në pushtet,larvat i kanë lëshuar...

Mehmet Rrema: Adem Zaplluzha - Përtej asaj peme

Ky vëllim, ashtu si qindra të tjerë, pasi për të thënë të vërtetën opusi i tij i kalon të një qind e tetëdhjetët, shifër kjo e pa arritur deri më sot nga asnjë poet shqiptar.Sipas mendimit tim, nuk është sasia e librave që një autor boton, por cilësia, mesazhet që autori i përcjell lexuesit. Por kur cilësia dhe...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese