E diele, 20.09.2020, 11:51 AM (GMT+1)

Search by date: 5/20/2020

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare

Të endesh në hapësirat e nëntokës, të flet një emocion, një ortek ndjenjash, një mbështjellje shpirtërore. Të merr me vete mendimi i rrëmbyeshëm, që do të thotë po ashtu, të pushton një ndjesi e bukur kur prek këtë botë, të çuditshmen, të veçantën, magjinë…

Gani Mehmetaj: Beduinët para shtatores se Gjergj Kastriotit

"Po u falet në rrugë do t'u rrah si qentë", i pati kërcënuar ish kryeministri i ndjerë Bajram Rexhepi, krahun islamik të Isisit, kur dolën me një copës beze të faleshin si beduinët në shkretëtirë. Islamikët e ulën bishtin dhe ikën...

Sinan Gashi: Tre arkitektë gjenialë shqiptarë të përmasave botërore

Edhe në lëmin e arkitekturës, krijuesit shqiptarë kanë dëshmuar, me veprat e tyre nëpër botë, se janë personalitete gjeniale, duke mbetur veprat e tyre shëmbëllesë e jashtëzakonshme e aftësisë krijuese si dhe e vlerave estetike tejkohore.Ndër të tillët do radhitur Arkitekt Sinanin...

Hilmi Saraçi: Në Boletin

Një ditë Maliq Cakaj dëshirontë ta nderonte Mulla Asllanin, prandaj i kishte propozuar  që me makinën e tij dhe me shpenzime të tjera të vizitojnë disa vende kulturo- historike të Kosovës,  respektivisht Kompleksin Memorial të Isa Boletinit , në Boletin, Kompleksin Memorial të  Adem Jasharit , në Prekaz...

Fatmir Minguli: Urat dhe muret në narracionin e veçantë të Qemal Vrionit

Libri "Ura e Tamarës" është libri i parë me prozë narrative i Qemal Vrionit, por krahasuar me librat e tjerë që më vonë ky shkrimtar ka botuar, ze një vend të veçantë, si të thuash një pikënisje drejt një rruge të re e të pashkelur për të. Eshtë një libër mes librave të mëparshëm të këtij autori, libra me karakter...

Valbona Hadri: Ndjenjë amësie

Ndjenjë që prekë qiellin me dashuriSundon botën dhe tërbimin e detitQë fal shpirt njeriu dhe jep bekiminËmbëlsisht mbështjellë vajin e fëmijësRrotullon botën në krah për së mbariQë fal gjallëri dhe pafundësi shpirti...

Shefqet Dibrani: Hyrije Jusufi – Kthinave Të jetës

Në vjeshtën e vonë të vitit që iku, (mbase tashmë kohë e harruar), sikur na bëhet se ajo ngjarje paska ndodhur shekuj më parë. Ndoshta nga hallet e shumta, nga angazhimet, apo nga dinamika e jetës në mërgim, harrohen gjërat?! Por e di se me të mbaruar një aktivitet kulturor i mbajtur në...

Cikël poetik nga Jusuf Zenunaj

A ia more dritën hënës;ngrohtësinë mos ta dha dielli? Kur u ndërruan nata me ditënkengën ta dhuroi bilbili. Flokët kur t’i shpupurish eralëkunden si dallendyshet buzë detit,dhëmbët të shkëlqejnë si kristale bukura, e mira pulbardhë.Edhe heshtja jote flet,kur me sy numron yjetdikush përballë teje thotë...

Edison Ypi: Ta shetisim Shqipërinë

Ta shetisim Shqipërinë. Që të mos prishet magjia, pa aspirina, paracetamola, antidepresiva. Pa shami lotësh. Ku laget syri dhe hallakatet mendja, lotët fshihen si ka thënë Murgu; Me duar.Do shihni kodra të bukura dhe fusha të mbjella rrethuar nga korije si bizhu...

Avzi Mustafa: Morali i një kohe te “Gjarpri i shtëpisë

Francis Becon-i, në studimet tij, ka thënë se “ka libra që duhet të shijohen, disa të gëlltiten pa përtypur dhe një pakicë që duhet të përtypen e të treten”. Kjo do të thotë sedisa libra janë për t’u lexuar pjesë-pjesë, disa janë për kuriozitet dhe një pakicë duhen të lexohen tërësisht dhe me kujdes e vëmendje . Një roman...

Pierre-Pandeli Simsia: Pasoja nga xhupi ''modern''

Ai sapo kishte përfunduar studimet e larta dhe ishte diplomuar për ekonomi financë; u emërua ekonomist në një nga degët e ndërmarjes së qytetit ku ishte lindur dhe rritur.Kishte një pamje të jashtëme tërheqëse dhe, si djalë i ri në moshë i pëlqente të vishej bukur...

Aurel Dasareti: A është ai i lig apo i çmendur?

Njeri i çmendur në kohën e duhur. Madje ka diçka të gabuar edhe me gabimet e tij.Shpresojmë që kur insektet antike të këtyre 20-30 viteve të pushtojnë sërish botën shqiptare, ato do të kujtojnë me mirënjohje se si pikërisht ne i sollëm në të gjitha zonat tona të piknikëve...

Kalosh Çeliku: Kukumësheftas nën Rrap me Zonjën Vdekje

Stërgjysh! Dervish, o Kaçak MaliKrahu djathtë i Dervish Carës:Që, e çliruat Shkupin nga TurqiaKatllanovë (1844), e bëtë Namin. Baba, me “nagëntin” në brez. NanëVëlla, e Motër. Dhe, Grua besnike:Pesëmbëdhjetë vëllezër të VdekurFëmijë, rrëzë Çuke, që lindi Nana...

Alfred Lela: Dordoled Rama

Kam qenë student i Gazetarisë, në mes të viteve ’90, kur Edi Ramës i dhanë një shqepje në dru. Në një situatë ende të paqartë. Ai pretendonte se ishin ‘leva politike’, nemesis-i i tij, Sali Berisha, asokohe President, edhe sot e kësaj dite vazhdon t’i quajë ‘pyka erotike’...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora