E marte, 24.05.2022, 09:02 AM (GMT+1)

Search by date: 5/2/2022

Ndue Dedaj: Malësori, as mitik, as malok

Nuk  është aspak për t’u habitur që malësori jo gjithëhere është kuptuar në thelbin e vet. “Lahuta e Malësisë” nuk është ndaluar vetëm se autori i saj ishte një poet “reaksionar”, por dhe se sillte për herë të parë në letërsinë shqipe, në ato përmasa, “kultin” e malësorit, përmes një vargu portretesh fishtiane...

Tonine Hido: Diloiada - baladë për tmerrin pa fund

Libri "DILOIADA"  me autorë Jorgo S. Telo dhe Eduard M. Dilo e pa dritën e botimit në fillimviti (2009), si për të thënë: "Po shkrijnë akujt e dimrit të acartë, nga lotët e paterur të dhimbjeve..."Atë vuajtje të përbashkët, hedhur në mijëra faqe librash e gazetash, në mijëra kujtime përmes ekraneve të televizorit...

Frank Shkreli: Kështu i duam shqiptarët

Të ënjtën që kaloi, dy udhëheqsit kryesorë të Republikës së Kosovës, Presidentja, Zonja Vjosa Osmani dhe Kryeministri, Zoti Albin Kurti morën pjesë në varrimin e ish-Sekretares së Shtetit, Madeleine Albright, e cila ndërroi jetë muajin e kaluar -- Frank Shkreli: Ndërroi jetë Madeleine Albright ...

Gabriela Marie Milton, Virginia Mateiaș: Fjalë të zjarrta

Thellësia e puthjeve tuaNoton në gishtat e mi.Zambakët flenë në buzët e gjelbraTë liqeneve të fshehur.Gjethet e poezisëMurmurijnë në një shelg.E shqyer nga galopi i një kali arab,Nata rrjedh gjak.Rërë dhe gjak.Kujtime të frymës së harruarTë Saharesë sonë,Sahara në të cilën fati...

Ibrahim Kabili: Burhani nuk ndahet nga Benda

Intelektualin dhe artistin e mirnjohur Buron Kaceli e kam njohur në vitet '80-të . Unë nuk kam punuar me Buronin si koleg në arsim por për punën  e tij si mësues dhe pasionin e tij për pikturën më kanë folur kolegët e tij dhe kam opinione nga komuniteti. Shpejt u njoha me të përmes  veprave artistike të tij. Në pikturë ai ra në sy me krijimet e...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora