E premte, 21.02.2020, 12:02 PM (GMT)

Search by date: 5/2/2019

Xhelal Zejneli: Koncepti qytetar dhe shqiptarët e ndershëm

Në vitet 1985-1990 shtypi i Beogradit vuri në përdorim shprehjen shqiptar i ndershëm. Sipas serbëve, i ndershëm quhej ai shqiptar i cili shante Shqipërinë dhe lëvdonte Jugosllavinë. Gjatë periudhës së pluralizmit, d.m.th. prej viti 1991...

Fahri Xharra: Kush ishin dhe janë fanariotet?

Pas rënjes së Konstatinopjes me 1453, kur Sulltani edhe juridikisht e zëvendësoi perandorin Bizantin, por edhe pse u nënshtruan të krishterët ai pranoi Patriarkatin Ekumenik si lider fetar dhe kombëtar (Etnark)  të dhe grupeve tjerat etnike nën Miletin Grek Ortodoks (Encyclopædia Britannica, Greek history, The mercantile middle...

Fatmire Duraku: Valët e lirisë

Liria është e ngjashme me lulen Vetëm ajo nuk ujitet dot me shi ujitet me pika të gjakut që qullen Liria është e ngjashme me lulen...

Aurel Dasareti: Djalli që luante me zjarrin

Nuk jam kurrë në gjendje të shpjegoj pse e dua Shqipërinë, por dashuria për Shqipërinë është në gjak.Kur isha i vogël gjyshja më tregonte se në oborrin e pallateve mbretërore kishte edhe klounë (aktor cirku) që i argëtonte shtëpiakët. Ku ta dija unë i shkreti se dy shtetet shqiptare...

Milazim Kadriu: Zymer Mehani - Jeton Gona n’ zemrat tona

Krahas librave të tjerë kushtuar heroinës Antigona Fazliu edhe libri “Jeton Gona n’ zemrat tona” e autorit Zymer Mehani ka ardhur para lexuesve në 20 vjetorin e rënies heroike të sajë. Libri “Jeton Gona n’ zemrat tona” është përkushtim serioz dhe ka për qëllim lartësimin  e  veprës heroike të luftëtares   sypatrembur, Antigona Fazliut...

Kastriot Frashëri: Prezantimi i Shqipërisë islamike

Pasi na mori ne paqe te gjithe kapitalet e sektorit me fitimprures te ekonomise strategjike te shqiptareve dhe i transferon ne Turqi. Na mbushi vendin me minare dhe shkolla pa fund tyrke. Pasi ka vene tarifat me te shtrenjta te fluturimit duke i rrjepur akoma me keq, thelle e me thelle arkadashet e tij...

Xheladin Gjonaj: Djalit të Geg-Hysenit

Geg-Hyseni po ban be Nuk këta trima që kanë le Me i shëti brinat me ne Copa-copa e futim ne dhe. Ne gjithmonë me luftue Si shqiptar jena bashkue. Keti vendi me i dal zot...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese