E shtune, 05.12.2020, 11:07 PM (GMT)

Search by date: 5/19/2020

Fritz Radovani: A po knaqeni me ''rilindjen''?

Pse i shkreti Popull? – Prap me fillue me “Rilindë” partizanët e maleve?!Jo, ore jo! Ata të maleve iken… Tashti provoni këta të territ t’ bregdetit!Po, tek këta të Durrësit nuk shihet asnjë shenjë ditet as dritet more…

Florim Zeqa: Inatet personale, vetëvrasje kolektive për shqiptarët!

Për dallim nga të gjithë popujt e botës, tek ne shqiptarët inatet personale barten në jetën shoqërore. Dëmet dhe pasojat e inateve personale më së keqi reflektojnë në jetën politike, duke u shndërruar nga inate personale të liderëve në urrejtje mes elektorateve politike.Urrejtja e elektorateve partiake...

Resmi Osmani: Mbretëresha Olimpia

Olimpia kishte hyrë në vitin e dytë të martesës.Mbreti Filip bëntëe luftërat e tij të pandërprera.Ishi9n ditët e para të vjeshtës së dytë, por koha ende nuk ishte freskuar.Pas drekës,Olimpia pati një ndjesi plogështie e rëndese shpirtërore,një ndjenjë e papërcaktuar e bënte të flashkët dhe të...

Ilmi Veliu: Hamit Emini - Shitova

Dita e 20 Majit 2012,  mbeti si një ditë zije e dhimbjeje për familjarë,  miqë,  shokë e afaristë,  erdhën e na nderuan ditën e varrimit nga të gjitha trojet shqiptare; Shqipëri,  Kosovë,  Pollogu e Shkupi; Manastiri,  Dibra e Struga dhe të gjithë bashkëvëndasit  nga Kërçova me rrethinë...

Timo Mërkuri: Zeusi i plakur (II)

Kushdo që e njeh sadopak mitologjinë e di  historinë e Zeusit, fëmija që nëna e shpëtoi nga ati fëmijëvrasës (Kroni) dhe e shpuri në ishullin e Kretës, ku e rriti me qumështin e dhisë amalthea. Qysh nga ky moment Zeusi shfaqet në historinë mitologjike si triumfues nëpër beteja...

Neki Lulaj: Sot u bë krimi

Teatri i emocioneve u rrënua.Teatri i duartrokitjeve heshti.Ku është teatri i  gëzimit të pambaruar?Shkoi teatri i zbulimit të talentit. U prish teatri i shfaqjeve madhështoreU mbyll teatri i ndjenjave, i përjetimeveMbeti i plazmuar  në palcën shpirtërore...

Ndue Dedaj: Vendimet për qytetin i marrin qytetarët

Ka një keqkuptim të madh në këtë vend, sikur politika qeverisëse ka një mandat të mbinatyrshëm, për të bërë ç’të dojë me qytetet, rrugët, sheshet, objektet dhe institucionet e tij. Shembulli i dominimit të pushtetarëve në punët e qytetit është Tirana. A thua se vetëm ata janë të interesuar për...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora