E hene, 27.06.2022, 09:21 AM (GMT+1)

Search by date: 5/18/2022

Frank Shkreli: Dalip Greca ndërroi jetë, humbje e madhe për gazetarinë

Një mik e koleg i dashur dhe i nderuar për mua dhe të gjithë ata që e kanë njohur, u nda papritmas nga kjo jetë. Gazetari i njohur Dalip Greca ndërroi jetë.  Lajmi na tronditi dhe na mjeroi.  Një zi me plot dhimbje mbuloi familjen Greca, pikëlloi kolegë, miq e dashamirë të shumtë...

Xhelal Zejneli: Iluminizmi dhe 'Revolucioni i Leximit'

Ndarja e kishës nga shteti – Sipas shkrimtarit dhe akademikut britanik Xhanatan Izrael (Jonathan Irvin Israel, 1946-), kjo periudhë përjetoi projektimin e “iluminizmit radikal”, që e promovoi konceptin e ndarjes së kishës nga shteti.. Ky koncept shpesh u ngjishej punimeve të filozofit anglez Xhon Lok (John Locke...

Sinan Gashi: Kur veprimi duhej paraprirë fjalës

Pas nëntë vitesh të largimit nga puna, për papërshtatshmëri ideo-politike në arsim, sipas vendimit të Komitetit të LKK-së të Gllogocit, dhe punës së juristit që më ishte caktuar detyrueshëm, Sindikata e Pavarur e Republikës së Kosovës më 1990, më ktheu në vendin e punës, larguar sipas...

Fritz Radovani: Don Nikoll Gazulli

Pesha e randë e gurit shpesh ban që, mbasi mbulohet me pluhun, me kohë dhe dalngadalë, shiu, era, fortuna e përmbytjet e zhysin në baltë.Për shumë kohë këta gurë mbahen mend si shenja drejtimi rruge, pushimi shtegtarësh ose ngjarjesh të mëdha historike. Ndonjëherë, këta ishin edhe skuta prite...

Florim Zeqa: Vizitat maratonike të liderëve shtetëror!

Historia e vizitave maratonike të politikanëve dhe liderëve shtetëror jashtë vendit është e gjatë sa vet historia e shtetit të Kosovës! Përderisa vizitat e pushtetarëve paraprak ishin më të shkurtëra, ato ishin më të mëdha në numër. Ndërsa vizitat e pushtetarëve aktualë janë në numër më të vogël, por në kohëzgjatje të pafund!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora