E diele, 20.09.2020, 12:38 PM (GMT+1)

Search by date: 5/18/2020

Gani Mehmetaj: Për 20 vjet shqiptarët ndërtuan 1000 xhami dhe 0 teatër!

Në Dardani dhe në Shqipëri janë ndërtuar 800-1000  xhami vehabiste, salafiste, dianetiste, të dreqit e të birit, por nuk e ndërtuan asnjë teatër apo sallë koncertesh.Vetëm në xhaminë e Edi Ramës, në qendër të Tiranës, ndërtuar nga Erdogani e Dianeti, janë shpenzuar, ose janë shpërdoruar...

Enver Memishaj: Qarkorja e Ahmet Zogut në Kongresin e Lushnjës

Këtë vit populli shqiptar kujton dhe feston 100 vjetorin e Luftës heroike të Vlorës, 5 qershor – 3 shtator 1920. Për këtë luftë ka një mirëkuptim të plotë midis historianëve dhe studjuesve se ajo luftë vulosi me gjakun e mbi 200 dëshmorëve vendimet e Kingresit të Lushnjës, rishpalli Pavarësinë Kombëtare ...

Edison Ypi: Bytha juj

Bytha juj hante nat’ për nat’ përshesh me kos. U bo bytha juj tani me ngrën male mishi dhe gjysmën e drekës me ja hedh qenit.Bytha juj nuk e mbyllte derën e shtëpisë se brenda s’kishte asgjë me vjedh. Tani bytha juj derën e mbyll me gjithato shula dhe zinxhira dhe ...

Organizata e Gruas "Shpresë & Paqe": Notë Proteste

Nisur nga thirrjet e një Nëne për të birin e saj 4 vjeçar, të cilin ja rrëmbejnë nga duart dy ish-hetuesit që përmend në rrëfimin e kobshëm shkrimtari Agron Tufa;Bëhet fjalë për Vjollca Meçen dhe Zamir Shtyllën, dy ish hetues të diktaturës që ia kanë dalë të bëjnë karrierë edhe në ditët e sotme.Na çudit ...

Agron Tufa: Ra Teatri, por jo akti i pashembullt i rezistencës së artistëve

Teatri i shembur nga barbarët, më saktë, vendi ku ishte godina, do të kujtohet pandaraz me Rezistencën shembullore 27-mujore të Artistëve. Pati gjithmonë një grusht intelektualësh që qëndruan me artistët protestues. Por duhet theksuar, se ishte Qëndresa dhe Protesta më e gjatë në historinë e kauzave tona publike...

Anton Marku: Zonja nga Ballkoni

Edhe sot, ashtu si dy javët e kaluara ajo e nisi ditën me lutje, të cilat edhe ashtu i thoshte në mënyrën e saj, shkurt dhe qartë.-‘‘Jeta ime ka nevojë për një sistem të ri navigimi‘‘ - mendoi para se të mbushte mushkëritë me ajër vjenez dhe lëkundë flokët ngjyrë gri, apo më mirë të thuhet flokëzat e rralla që si fije të gjata ende i rrinin...

Dedë Preqi: Politika në Kosovë konceptohet si lojë

Në Kosovë, ka një praktikë të pa ndalshme të ndërrimit të pushtetëve, sepse nuk ndjekën rrugët ligjore që burojnë nga Kushtetuta e vendit, dhe në një mënyrë, politka konceptohet si një lojë e thjeshtë e interesave klanore e partiake në shërbim të njerëzve të caktuar, që këtë vend do e  trazojnë dhe...

Albert Zholi: Një libër tronditës dhe plot vlera i Bashkim Kozelit

Doli në qarkullim libri i ri “Tri drama” i dramaturgut të mirënjohur Bashkim Kozleli. Ky libër ka tri drama mjaft interesante që kur do ti lexoni do shihni një pjesë nga më të bukurat të historisë së panjohur të kombit shqiptar. Autori në këto tri drama ka shkruar me përgjegjësi historike, me fakte dhe ekuilibër intelektual...

Mevlud Buci: Daulle tellallësh

Ka valë tellallëshKa valë zalliDaulle tellalleshPordhi-tikë shqiptari. Poerdhi-tikë shqiptariPordhi-tikë dredhieMe plot stile djalliMe stile kurvnie...

Demir Krasniqi: Kanga e Xhemajl Ramiz Tahirit

Me atë ditë qi erdh Serbia –Kurrë ditë t’ bardhë s’ pa shqiptaria !Rob i robit n’ tokë të vet –Ndër kambë t’ shkaut qe nand’dhetë vjet !Nand’dhetë vjet kështu kanë kalue –Nanat tona tue vajtue !Vajtojnë nana , vajtojnë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora