E hene, 27.06.2022, 10:11 AM (GMT+1)

Search by date: 5/17/2022

Enver Bytyçi: Juri Kim dhe iluzioni i së ardhmes!

Njeriu bën një jetë të dyfishtë. Midis dramatikes dhe paqes. Midis të mirës e të keqe. Të bukurës e të shëmtuarës. Të drejtës e të padrëjtës. Të vërtetës dhe gënjeshtrës. Në këtë jetë të dyfishtë njeriu nuk është asnjëherë stabil, lufton me veten më shumë sesa me të tjerët. Ndërkohë beson se është...

Frank Shkreli: Një fotografi vlen më shumë se 1000-fjalë

Thënja “Një fotografi vlen më shumë se 1000-fjalë”, është një frazë në anglisht, por që përdoret edhe në shumë gjuhë të tjera të botës, kur flitet për një ose më shumë fotografi që pasqyrojnë të vërtetën e një ngjarjeje, takimi ose pritjeje të ngrohtë, siç ishte rasti i vizitës në Vatikan i Kryetarit të Komunitetit Mysliman Shqiptar, H. Bujar Spahiu...

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe Amerika

Në Konferencën e Paqes në Paris, në vitin 1919-1920, Shqipërinë e mbrojti Presidenti amerikan Udro Uilson (Thomas Woodrow Wilson, 1856-1924). Në deklaratën e tij prej 14 pikave, të shpallur më 8 janar 1918, ai kërkoi vendosjen e paqes mbi bazën e parimit të kombësisë dhe të vetëvendosjes së popujve...

Florim Zeqa: Shpresa nuk vdes e fundit!

Ne shqiptarët nuk kemi ardhur në këtë botë për të vuajtur, por për të jetuar. Jeta është një dhe e papërseritshme. Prandaj, të mos lejojmë që bastardët politik t’na shkatërrojnë jetën dhe të ardhmen në vendin tonë...

Fritz Radovani: Don Ded Malaj

Ishte data 24 prill 1959. Flitej per një gjyq po fillimi i gjyqit gati nuk merrej vesh prej duertrokitjesh dhe virrmave si në 1945-46, nga gjeneralët dhe oficerët e naltë të Ministrisë së Mbrendshme të ardhun nga Tirana për këtë gjyq, si dhe nga servilët dhe rrogtarët e komitetëve, dhe nga një mori agjentësh në sallë e...

Albert Zholi: Vexhi Buharaja, eruditi i trajtuar si endacak

Në konkursin letrar që u shpall me 1 janar 1942, kur ishte 22- vjeçar, ai fitoi çmimin e parë me poezinë “Përpara Tomorit”. Ja disa vargje nga poezia “Përpara Tomorit” e shkruar nga Vexhi Buharaja, fituese e çmimit të parë në konkursin letrar, që u organizua në Tiranë, në vitin 1942...

Idriz Zeqiraj: Williamson – ‘Jo transplant organesh, por ka diçka tjetër'!?

Lufta dhe paslufta në Kosovë, kanë relativizuar shumë ndjenjën e drejtësisë dhe të solidaritetit ndër-shqiptarë. Një padrejtësi që i bëhet një personi, në fshat, lagje apo qytet, duhet të jetë shqetësim, për tërë fshatin, lagjën apo qytetin. Mjerisht, nuk ndodhi kështu. Vrasjet e kundërshtarëve...

Visar Zhiti: Gazetari Dalip Greca shuhet

I përkushtuari i medias shqip në New York, që erdhi nga qyteti i vogël i Lushnjës, ku dhe atje punonte në gazetë, që, kur iku, mori me vete urtësinë e vendlindjes, virtytin e miqësisë, “Shkëndijën” lushnjare, pêrvojën në “Fjalën e lirë” dhe “Republikën” e atdheut. Duke mërguar në SHBA, përftoi në hapjen e metropolit botëror...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora