E shtune, 05.12.2020, 10:55 PM (GMT)

Search by date: 5/17/2020

Andi Bushati: Nuk rikthehet demokracia, pa burg për Edi Ramën

Krimi i ndodhur në ditën e fundit të gjendjes së jashtëzakonshme, ka vetëm një autor, atë që si personazhet e romaneve më të çmendura të këtij zhanri e planifikoi krimin e tij prej 22 vjetësh.Pavarësisht se në këtë histori kanë hyrë dhe kanë dalë shumë figura të njohura, nga Violeta Manushi tek Pandi...

Dedë Preqi: Edi Rama rrënon zemërkulturën kombëtare

Edi Rama urdhëroi rrënimin e ndërtesës së Teatrit Kombëtarë në kryeqytetin shqipëtar, që do të thotë se, me këtë kuptojmë edhe rrënimin e kulturës kombëtare të këtij vendi. Qytetarët shqiptarë akoma me demokracinë në gojë, që luftojnë akoma dhe kërkojnë nga...

Blerim Latifi: Drama e fundit në Teatrin Kombëtar të Tiranës

Kjo dilemë u zgjidh në mëngjesin e hershëm të 17 Majit 2020, kur ekskavatorët e rëndë të Bashkisë së Tiranës, nën sigurinë e forcave të policisë së shtetit, filluan të rrënojnë ndërtesën e Teatrit, e ndërtuar tetëdhjetë e ca vite më parë, mbi bazën e një projekti të ideuar nga një arkitekt italian...

Ilir Çumani: Rama - aksidenti më i madh i tranzicionit shqiptar!

Edi Rama do të mbahet mend si KM më represiv dhe më shpirtlig që ka prodhuar ndonjëherë politika shqiptare....Ai është politikani që ka provokuar dhe është tallur si askush tjetër me një popull kaq të pafat e të vuajtur siç janë shqiptarët.Ai është mjeshtër i manipulimit, arrivist patologjik, akrobat...

Agron Tufa: Neveri nga diktatura e re!

Pamje të nveritshme sot gjithë ditën. Gëbelsët e rinj të diktaturës së Re i përsëritën deri në fijen e fundit të imitimit gjestet e etërve të tyre. Mesnata dhe pasmesnata ka qenë koha e tyre ideale e arrestimeve dhe pushkatimeve. Nuk po i lënë gjë mangut as mankit e etërve të kuq, edhe pse viktima gjendej në...

Dastid Pallaska: Kujdes nga qeverisja autokrate e Tiranës!

Arroganca me të cilën u rrënua Teatri Kombëtar në Tiranë është një mostër tejet përfaqësuese e qeverisjes së autokratëve që - me popullizëm dhe propagandë të fuqishme - fitojnë shumicën absolute në zgjedhje demokratike...

Edison Ypi: Veza e kuqe

Pushtetari, politikani, nëpunësi, juristi, analisti, artisti, shkrimtari, poeti, qytetari, fshatari, i papuni, i sëmuri, i shëndetshmi, i riu, i vjetri, macja, miu, dhelpra, ujku, gjarpëri, nëpërka, pula, gjeli, veçse vezë të kuqe bëjnë.Në shtëpi, në rrugë, në kafene, në zyrë, në gazetë...

Ndue Ukaj: Mentaliteti i rrënimit

Një teatër i ri dhe i bukur me siguri do të ndërtohet, dhe atë sipas koncepteve të bukurisë bashkëkohore, plot vizëllima e xixëllima, por nuk ka mendje racionale që mund të arsyetojë rrënimin e një teatri të vjetër dhe me histori, për të ndërtuar në themelet e tij një objekt tjetër të ri...

Prend Buzhala: Kur historia nuk kuptohet

Lufta e Dytë Botërore pati pasojat e ndryshimeve të thella edhe ideologjike, edhe nacionale. Se si gjenden kombet e si rreshtohen, si ndryshojnë ato në rreshtimet e rirreshtimet historike, kur ndodh një luftë, këtë e pamë jo vetëm gjatë e pas Luftës së Dytë Botërore, por edhe herën e fundit...

Enver Bytyçi: Opozita demokratike nuk i merr armët as kundër diktaturës!

Teatri u prish. Kalaja e betejës së fundit midis opozitës dhe diktaturës ra. Tashmë kemi një shtet të një diktature pa rregulla, pa ligje, pa kushtetutë, pa gjykata, pa institucione. Një diktaturë siu generis, model i shpikur vetëm në Shqipërinë eksperimentale.Me këtë rast shoh se shumë “të revoltuar”...

Luan Kalana: Gjuha shqipe, me e para e njerezimit

I-Shprehjet popullore,fjalë të arta të shqipes,thesare të folures te DevollitHyrja -Leksiku i Gjuhës Shqipe,është një pasuri e madhe me vlera te pasura në të folurin gojor por dhe aq ne atë letarar,qe e dallon ate nga gjuhe tjera te botës,duke qene Gjuha Nënë e parë e njerezimit e folur...

Shefqet Dibrani: Kolona e Pestë (6)

Lufta në Kosovë ishte luftë për çlirim e cila u zhvillua nga formacionet ushtarake të UÇK-së[1]. Përçarjet e ndodhura në mes LPK-së dhe LDK-së[2], ose ato kundërthënëse LPK & LKÇK, nuk shpjegohen me akuza të ndërsjella[3] sikurse as përçarjet në mes UÇK-së dhe FARK[4], nuk mund t’i zbardhin injorantët dhe analfabetët...

Eshref Ymeri: Letër zonjës Vjosa Osmani

E Nderuara Zonja Kryetare,Në faqen e internetit http://kuvendikosoves.org/lexova dy shënime Tuaja, kushtuar 22-vjetorit të vrasjes së Ilir Konushevcit (05 maj 1999) dhe 21-vjetorit të zhdukjes së dhunshme të Ukshin Hotit (16 maj 1999). Në të dyja këto shënime, më bëri pështypje të veçantë
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora