E premte, 25.09.2020, 11:50 PM (GMT+1)

Search by date: 5/16/2020

Lutfi Alia: Kongresi i parë Gjuhësuer Shqiptar i vitit 1895 në Koriliano

Nga më i vjetri shkrim shqip i vitit 1167, i zbuluar nga historiani Nicolae Jorga në doreshkrimet e Bibliotekës ”Laurentiana” në Firence (Ashburnham 1167 Lauren­tiana) (Hasan Aliaj “Rrenjet” Nr. 17. 2019) dhe deri në Kongresin e Manastirit 1908, patriotët shqiptar kanë bërë përpiekie titanike për të ruajtur...

Sevdail Hyseni: Te varri i opozitarit!

Qante i mjeri  Xhuxhi i Haxhillarit,Për sipër varrit të Opozitarit;-Pse qanë?- e pyeti katundari, një ditë,-Qaj - thotë - se unë n'bukë të tij jam rritë! -O të marrtë djalli! - katundari i thotëPse po e humb kohën duke qa' këtu me lot?!Silli sa të holla sipër varrit të Tij...

Doli nga shtypi romani ''Mona'' i shkrimtarit të mirënjohur Jusuf Buxhovi

Proza mbetet në kuadër të orbitrit tematik nga romanët e fundit “Dosja B” dhe “Dushkaja”. Vepra fokuson dramën e një Koloneli, ish ushtarak i armatës jugosllave, që mbahet i mbyllur për vite të tëra i rrethuar nga forcat ndërkombëtare diku në një ambient të izoluar të Rekës së Keqe nga dyshimi...

Agron Tufa: Bubulina

Janë dy ditë fundjave. Dy ditë pushimi. Dy vajzat enden nëpër dhoma; vrapojnë, pengohen, bien, qeshin, prapë vrapojnë e gjithmonë diç rrëzohet me potere, por harbimi vazhdon: piskama gjithandej dhe të qarat e së voglës. E qara e saj është gjithmonë në zgrip, gati të shpërthejë. Në shtëpi ka një javë...

Sinan Gashi: George Fred Williams dhe vepra e tij “The Shkypetars”

Tashmë është i ditur interesimi jo i pakët i të huajve për trojet shqiptare dhe shqiptarëve, mase që nga vitin 1332, kur një Gulielm Adae (1270-1341) i kishte bërë përshtypje gjuha dhe veçantitë e kësaj etnie nga të tjerat përreth, të cilin ndryshim edhe e kishte përmendur në veprën e tij. Po e zëmë ky prift...

Blerim Latifi: Atdhetarizmi i Ukshin Hotit buronte nga besnikëria e tij filozofike

Me 16 Maj të Vitit 1999, i burgosuri më i madh politik në Europën e asaj kohe, Ukshin Hoti, do të nxirrej nga Burgu i Dubravës, për të mos u ditur kurrë më për fatin e tij. Natyrisht, Beogradi zyrtar e di shumë mirë se çfarë ka ndodhur me filozofin shqiptar, por tash e sa vite vazhdon të mos flas për këtë krim...

Shefqet Dibrani: Kolona e Pestë (5)

Siç e kemi theksuar Kolonat e Pesta, janë të njohura më shumë në konfliktet ushtarake dhe në përmbytje politike, si formacione jo të rregullta, prandaj edhe Presidenti Putin[2], këto formacione, i përdor për të shpifur kundër konkurrentëve politikë ose ekonomik, aktual ose të pretenduar dhe pa dyshim kjo përbënë një luftë...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora