E hene, 23.09.2019, 04:16 AM (GMT+1)

Search by date: 5/16/2019

Hazir Mehmeti: Osman Osmani, përfaqësues i UNIA- së në manifestimin e Vjenës

Me rastin e shënimit të 100 vjetorit të Ligjit mbi Këshillat Punëtore të Ndërmarrjeve,  i organizuar nga Bashkimi i Sindikatave të Austrisë, Oda e Punës dhe Këshilli i Punëtorëve në Vjen u mbajt manifestim rasti. Morën pjesë përfaqësues të Bashkimit të Sindikatave Evropiane, ndërsa sindikata më e njohur e Zvicrës...

Pëllumb Gorica: Bosnja një bukuri e mbuluar ende nga plagët

Kur e shkel për herë të parë, me një kureshtje udhëtari, Bosnje – Hercegovinën, vërtet ndjen një kënaqësi të jashtëzakonshme, sepse është një vend që jo vetëm të emocionon me bukuritë e natyrës dhe objektet historike, por edhe me zhvillimin e saj të shpejtë, e cila pret ...

Jakup Gjoça interviston Reshat Kripën: Regjimi i Ramës na kthen në 1951-shin

A është vepër penale të shkruash në murin e shtëpisë së një ambasadori një fjali me përmbajtje politike?Absolutisht jo! Në Kodin Penal të Republikës së Shqipërisë, nuk ka asnjë nen që e konsideron krim një veprim të tillë. Nëse ka ndonjë jurisat që kundërshton këtë, i lutem të ma thotë...

Ndue Ukaj: Demagogët janë fatkeqësia më e madhe e një kombi

Udhëheqësit e vërtetë, që kanë parime dhe janë të njerëzishëm, e orientojnë popullin e vet drejt qëllimeve të përbashkëta dhe solidare, ndërkaq udhëheqësit e këqij dhe jo të vërtetë, e trullosin popullin dhe ndikojnë që ai të fragmentohet, të humbë besimi në drejtësi dhe në të mirat e përbashkët...

Qazim Shehu: Gëzim Loka - Viti Zero

–Vëllimi eseistik “Viti Zero” i Gëzim Lokës , është një përpjekje e suksesshme në llojin e sprovës politike-analitike të këtij autori, kur na duhet të hetojmë përmes përshkrimeve të tij një pasqyrim realist që ai i bën realitetit shqiptar në vitet plot turbulencë të tranzicionit të dhimbshëm shqiptar. Loka është...

Nexhat Halimi: Trokitja në derë të vjetër

Ky mëngjes me shi e dot s`ndërron asgjëpostieri vjen rrallë rrugës a hadri te dera 24 ahesht pres më ikin mendjes poetët e majitsiç thoshte me bindje të thellë a demollie unë ja merrja pa kuptim këtë gjë ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese