E hene, 23.09.2019, 04:36 AM (GMT+1)

Search by date: 5/15/2019

Lutfi Alia: Esse për vendlindjen time

Vali është vendlindja ime, është gëzimi dhe krenaria e origjinës time, është pakti solemn i besës që kam lidhur me atë fole hyjnore,aty ku para 72 vitesherdha ne jetë dheqë më ligjeroi të drejtën të jem malësor kryelartë dhe kryemëvehte, që më bën të mos ndihem i larguar dhe i vetmuar në këtë botë të rrëmujëshm...

Kadri Tarelli: Liria është e shtrenjtë, fitohet me gjak dhe mbrohet me jetë

Rasti mbret i jetës, thotë një fjalë e të mençurit. Në fund prilli 2019, bashkë me shokun tim Bajram Halil Gashi, koleg mësues e drejtues shkolle, nga Shënavlashi i Durrësit, ndodheshim në qytetin e Pejës, për një studim, lidhur me figurën e luftëtarit popullor Isuf Veseli, anëtar i Komitetit Kombëtar...

Eshref Ymeri: Kujdes, moj opozitë!

Situata në vendin tonë sapo vjen e bëhet më e ndezur. Protesta e fundit e opozitës vërtetoi se vala e pakënaqësisë së frontit opozitar, sa vjen e bëhet më e fuqishme. Por kryeministrit Rama nuk i bën përshtypje kjo gjendje tensioni. Madje në një takim që pati me gazetarët më 12 maj, ai deklaroi se nga...

Nezi Plaku-Velaj: Për ju o Nëna të mira

Aty ku ka paqe, mires, dashuri dhe armoni,Aty ku fryn flladi, kundërmon lule bliniAty ku e nis dhe mbaron këngën zana e malit me ëmbëlsiAty jeni ju o nëna të mira,Aty jeni ju o nëna që largoni nga shpirti çdo dhimbje...

Alfred Papuçiu: Shqipëria dhe Organizata e Kombeve të Bashkuara

Nuk pretendoj të bëj një vlerësim të posaçëm dhe të hollësishëm lidhur me marrëdhëniet e Shqipërisë me Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Vetëm se si pjesëmarrës aktiv në tetë sesione të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, në komisionin e çarmatimit, në mbledhjet ...

Vahit Nasufi: Shyqyri Alushi jeton në zemrat tona

Sa janë fjalët të vërteta,Kur themi se e shkurtër është jeta,Populli, kot kështu nuk thotë,Musafirë jemi n`këtë botë! Se n`këtë botë jemi të përkohshëm,E dëshmoi një lajm i kobshëm!Më 18 -të mars 2019 -të,Shyqyri Alushi ka ndërruar jetë...

Zymer Mehani: Ti që vrapoje pas lirisë

Me zjarrin e ndezur në tënden zemërGjithë jetën në shekuj e dekadaKurrë s'rende së ndjekuri lirinëNëpër skëterrë, mynxyrë e suferinë Kalleshe në kraharor e s'bëzajeNdër breza t'shkëlqenin sytë arbërorë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese