E hene, 27.06.2022, 08:55 AM (GMT+1)

Search by date: 5/14/2022

Xhelal Zejneli: Konfucianizmi

Konfucianizmi – angl. Confucianism, frëngj. Confucianisme, gjerm. Konfuzanismus – është emërtim për mësimet e “klasikëve” kinezë mbi natyrën dhe shoqërinë. Themelues i këtij mësimi është filozofi kinez Konfuci, trajta e latine Confucius e emrit Kung Fu-tzu, Mjeshtri Kong, (551-479 para erës...

Florim Zeqa: Diktatura në demokraci, produkt i autokracisë!

Autokratët erdhën në pushtet me parulla populliste dhe premtime megalomane, duke i shfrytëzuar pakënaqësitë e qytetarëve dhe dështimet e pushtetarëve paraprakë, duke mohuar të gjitha të arriturat e qeverive paraprake, duke mohuar themeltarët e shtetit, bashkë me ketë edhe ngjarjet...

Kalosh Çeliku: Rrufjani shqiptar me brekë të kuqe

Brekët e kuqe, që në fëmijëri “intelektualit” shqiptar, ia veshi Beogradi. Edhe, e arsimoi që nga shkolla fillore në gjuhën e gjyshes dhe nënës tij komuniste, duke e shëtitur nëpër Jugosllavi me vende pune dhe poste partiake: gazetar, korrespodent i “Rilindjes” në Prishtinë nga Shkupi...

Zenel Çeliku: Fanta-shkenca Neranxi

Le të largohemi një here nga politika shterpë shqiptare dhe të shikojmë këto mrekulli që kanë ngritur biznesmeni Z.Nikollaq Neranxi.Në Tiranë, më 7 & 8 Maj 2022, panairi I Institutit kulinar“Neranxi 2022” hapi dyert për të gjithë bizneset dhe qytetarët për të parë dhe për të shijuar prodhimet kulinare...

Jusuf Zenunaj: O Edi!

S'ishin bretkoca që krrokasin në ujë,as kuaj në lëmë, që barin e bëjnë rrëmujë !Ishin vrastarë me rrënjë nga Karpatet,dhunën e poshtërimet s'na i ndalen ditën , as natën.Jetën na e masnin në shpata e hangjarë...

Atdhe Geci: Të shkruajmë për Atdheun

Në kalanë poetike të shpirtit të kombitfryn frymë e tallazeve për  në udhëtimfryn frymë e tallazeve  për  në  kohërafryn frymë e tallazeve  për të ardhmen.Trim, kështu jeta ndjek  rrjedhën e saj.Heronjtë kudo gjenden brenda luftavemë tha gjakja e  muzës  së  arbërorëve,poet, nuk ka natë t´fundit për dardanët...

Mihal Gjergji: Balil-o, Balil Nuri!

Kujen hap Janinae ka mbytur gjakuKal’ i zi i vdekjesroje bën te pragu Ja dhe Kserovaltamë përtej GuveriQafë e Peshkëpisëndizet si ylberi Soset Balil nurizbret nga KurveleshiTrimat pas e ndjekinderdhen si rrebeshi....
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora