E premte, 25.09.2020, 11:29 PM (GMT+1)

Search by date: 5/14/2020

Thanas Gjika: Fotaq Andrea, frankofoni shumëdimensional

Në Shqipërinë e shekullit të XX-të, si edhe në vendet e tjera ballkanike, gjuha frënge ka qenë gjuha më e përhapur si gjuhë e politikës shtetërore.Këtë pozitë frëngjishtja nuk e humbi as kur gjuha ruse u bë gjuha e huaj më e njohur midis pushtetarëve komunistë të formuar në...

Helena Halilaj: Ti që shpif nga divani, ti grua që shan gruan dhe ti burrë llafazan

Ti që gjithmonë je i pari te vjellësh vrer mbi cdo gjë që bëjnë të tjerët e ke pyetur veten, ti cfarë bën në jetën sociale që e kemi të përbashkët? Ti që reagon i pari në facebook me vërejtje, sharje apo fyerje, cfarë bën tjetër përvec se të nxjerrësh zorrët e barkut të lig me fjalë të ulëta? Apo tani facebook të duket nje...

Cikël me poezi nga Agron Tufa

âsht pjesa ime e kafshës që më mban njeri.nuk rrojmë si hije këtij dheundonëse hije kthehemi. herëdokur...prej së tanës nuk vdes vetëm pjesa,ai substrat fluid që shumëzohet me sporen'eterin hakërryes të një kujtese përndjekëse.kështu do t'i bartim në amëshim...

Halil Matoshi i Bashkimit Islamik kunder Bashkimit Kombetar

Halil Matoshi eshte nje nder gazetaret me te njohur te botes shqiptare, edhe pse ai vete ka deshire qe te jete vetem i Kosoves. Qe te jemi realiste, nuk eshte vetem i njohur por edhe cilesor.Nderrimi i qendrimeve eshte dicka natyrale sepse jo gjithmone ngjarjet rrijedhin sipas logjikes se paster...

Xhelal Zejneli: Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garsia Markezi (Gabriel José de la Concordia Garcia Márquez, 6.3.1927 – 17.4.2014) është shkrimtar kolumbian. Njihet me nofkën Gabo. Ishte më i madhi i njëmbëdhjetë fëmijëve të prindërve të tij. Kishte vëllezër dhe motra. Babai i tij kishte edhe fëmijë jashtëmartesorë. Para se t’u jepej...

Nikë Gashaj: Agonia e ish-Jugosllavisë dhe prova e puçit ushtarak

Ish-Jugosllavia pas vdekjes së Titos ka qenë shumë e sëmur, e shkatërruar nga brenda. Prandaj, ka qenë në pyetje vetëm koha, se kur ajo do të zhduket nga skena botërore. Derisa, agonia ka zgjatë, në Republika të gjithëve iu është grabit për t’i krijuar kushtet  për sendërtimin e qëllimeve të tyre të cilëve...

Drita Lushi: Orё bukurshkrimi

Ndërsa ky libër me ra në dorë në verё të vitit të shkuar,munda ta shfletoj e lexoj së fundmi,në prag të datlindjes së autorit! Sabiti jeton në Zelandën e Re,po mendja dhe shpirti,kanë mbetur atje në vendlindje,kujtimet i zgjojnë mall,dhe malli bëhet vargje për shumëçka…

Prend Buzhala: Kastrioti, Shëngjergji, Frojdi dhe Agani

Secila ditë është një kujtesë, një kujtesë historike e një ngjarjeje, një feste, një tragjedie, lindjes a vdekjes së një njeriu të shquar. Një zbulimi shkencor a një ditë e shënuar ndërkombëtare.Lumi i ngjarjeve, më saktësisht, ky oqean ngjarjes e personalitetesh...

Nebil Çika: Genta! Nise nga Gramozi!

Kuvendi i Shqipërisë, përmes një projekt-rezolute të posaçme, i kërkon Autoritetit për Informimin e Dosjeve të ish- Sigurimit të Shtetit, që drejtohet nga Gentiana Sula, që gjatë këtij vitit të zbulojë vendvarrimet e peronave të zhdukur nga regjimi komunist gjatë periudhës së diktaturës. Sipas dokumentit...

Anton Berisha: ''Çështja e Kosovës'', kurth i diplomacisë ruse

Diplomati i rryer gjerman Ischinger, ish anëtar i trojkës në negociatat për Kosovën, kohë më parë kishte deklaruar se Evropa nuk mund të përballojë në zemër të saj një “konflikti të pazgjidhur” ngase paraqet rrezik gjeopolitik, sidomos në kohë të trazirave globale...

Astrit Lulushi: Vuajtësi i Drejtë

‘Lart’ e ‘Poshtë’ tregojnë se të ngjitesh është mirë a gëzim; të zbresësh është keq ose vuajtje. Majat e maleve shënojnë kufijtë e tokës me qiellin, dhe ultësirat, kufijtë e tokës me nëntokën. Historia e njerëzimit është rrugë humbjesh e suksesesh, me të qara e të qeshura, që kalon nëpër vargmale...

Prend Buzhala: Kumtar nga shpellat e vetmisë (7)

Në sfondin elektronik të telefonit tim ora ma tregon kohën në katër vende, në Canbera të Australisë, në Teheran, Milano dhe Nju Jork. Mandej ma tregon motin, nivelet e temperaturës, kurse në tabelën tjetër, më dalin vende kryesore të të gjitha kontinenteve. Kur jam në lëvizje, çuditërisht, më tregon saktësisht se ku gjendem...

Xhemal Ahmeti: Pas zgjedhjeve PVV + PDK?

Nëse LDK nuk do të pranojë më që pas zgjedhjeve të ardhshme eventuale të bëj qeverinë me PVV, do të bashkohet ajo me PDK, e cila poashtu kërkon zgjedhje si kjo? Vetë askush nuk e beson se partia e Albin Kurtit do t'i marrë 50%, as me Vjosa Osmanin siç e kalkulojnë aktualisht "strategë" të saj...

Agron Tufa: Sigurimi dhe firmat e së keqes

Siç e dini të gjithë tashmë, pranë Autoritetit të dosjeve të Sigurimit, në dy sektorët themelorë, fondruajtjen dhe digjitalizimin dokumentar, në konflikt interesi, punojnë gratë e dy persekutorëve, të ish operativit të Sigurimit Xhavit Shala dhe ish komisarit të kufirit Nikoll Rrica. Kësisoj organi i Sigurimit...

Timo Mërkuri: Një elegji monofonike nga Piluri

Këto ditë këngëtarja e famëshme pilurjote Erimioni Mërkuri ka publikuar një lloj të “ri” kënge, pikërisht një “elegji monofonike” me temë emigracionin e ri shqiptar nëpër botë. Si të gjitha këngët me temën e emigracionit dhimbja dhe trishtimi pikon mbi melodinë e këngës , sa që kjo melodi i përafrohe...

Valbona Hadri: Loti në syrin e së bukurës

Erdhi e pastër si lot fëmijee bukur si gjithnjë fluturakefytyrë ëmbëlake buzëqeshje e hapurdalë nga ngrohtësia e rrezeve deportuar nga këndi i vendqëdrimit të saj. Rjeti valëzues lozonjarndiqte lëvizjet e vargëzuara në pejza margaritarësh...

Shefqet Dibrani: Kolona e Pestë (3)

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Britani e Madhe, Kanada dhe SHBA, si Kolonë të Pestë, i konsideronin kryesisht të huajt, që operonin për idealet e Marksizëm – Leninzmit, po sidomos për ideologjinë sovjetike, ndërsa pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, Bashkimi Sovjetik...




Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora